Çalışanlarda tükenmişlik ve iş doyumu (Alanya Devlet Hastanesi Hemşireleri örneği)
Workers' burnout and job satisfaction: Alanya State Hospital Nurses sample
  1. Tez No: 365835
  2. Yazar: BİNNAZ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tükenmişlik, çalışanların iş ortamında insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri ve kişisel başarı duygularının azalması durumunu, iş doyumu ise; bireyin çalışma ortamı hakkında tüm duygu ve düşüncelerini ifade etmektedir. Bu araştırmanın amacı çalışanlarda tükenmişlik ve iş doyum düzeylerini belirlemek ve tükenmişliğe ve iş doyumuna etki eden değişkenleri saptamaktır.Elde edilen bulgular neticesinde aynı zamanda sağlık çalışanı olan hemşirelerde tükenmişlik düzeyinin azalması ve iş doyum düzeyinin artması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada tükenmişlik ve iş doyumu kavramları bireysel ve kurumsal boyutları ile incelenmiştir. Tükenmişlikle mücadele etmeye ve iş doyumunu artırmaya yönelik, çalışan ve kurumun izleyebileceği yöntemler ortaya konulmuştur. Alanya Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin, demografik değişkenlerinin, tükenmişlik ve iş doyumuna etkisi incelenmiştir. Araştırma kısmında,“Demografik özellikler, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, genç yaştaki çalışanların, bekâr olanların, çocuk sahibi olmayanların ve meslek yılı az olanların daha çok tükenme yaşadıkları görülmüştür. İş doyum düzeyinin yaş değişkeninin yükselmesine bağlı olarak artığı, evli, çocuk sahibi olanların ve meslek tecrübesi fazla olanların iş doyum düzeylerinin de yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Burnout is desensitization of employees against clients, to feel emotionally exhausted and reduced feelings of personal accomplishment refers to the status. Of job satisfaction, joy and happiness in general, refers to the individual's working life. The objective of this research is to decide the burnout and job satisfaction level and to determine the variables which affect exhaustion and job satisfaction. Thereby as a result of the indicators obtained, at the same time to provide reducing the burnout level and increasing the job satisfaction for the nurses who are the health workers, is aimed. In this study, the concepts of individual and institutional dimensions of burnout and job satisfaction were examined. To combat burnout and job satisfaction to improve the working methods and be followed by the institution have been introduced. Nurses working in Alanya State Hospital were examined in burnout and job satisfaction by demographic variables. Research on the“demographic characteristics, the Maslach Burnout Inventory and Job Satisfaction Scale”is used. As a result, young workers, those who are unmarried, without children, and those with less years of occupation have much burnout. Depending on the age variable, it is seen the level of job satisfaction increases, also is found to be higher levels of job satisfaction on the married, having children and experienced nurses.