Sağlık hizmetleri yönetiminde kullanılan sistemler ve modüller
Health services management systems used and modules
  1. Tez No: 365834
  2. Yazar: MELİHA YALÇIN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık kurumlarındaki bilgi sistemlerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Yapılan bir çok uygulama elektronik ortamda yapılmakta, kağıtsız uygulamalara yönelik doğru ve hızlı bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Sağlık kurumları yöneticilerinde bilgi sistemleri konusunda bilgi ve beceriye sahip olmaları, kişisel gelişim ve başarılarında önemli bir yer tutmaktadır. Son zamanlardaki bilgi sistemlerinde yapılan gelişmeler sonucunda faaliyetlerle kayıt altına alınarak yönetimi kolaylaştırmakta ve hata oranını ciddi oranda azalmaktadır. Sağlık bilgi sistemi ile sağlık hizmetlerinin sunumundaki zorluk ve karmaşıklığı ortadan kaldırılarak yapılan hizmete kalite getirilmiştir. Yöneticilere karar destek sistemi sayesinde doğru kararlar almasını sağlamaktadır. Sağlık hizmeti gittikçe karmaşık hale gelmekte ve bilgi teknolojilerine ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucunda ise bilgiyi işleme yöntemlerinin uygulanmasında karmaşık sorunları çözecek bilgi teknolojilerinin kullanımına ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetinin sunulması toplumun gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Bu sistem sayesinde bilgilere anında ulaşma, verileri değerlendirme ve sistemde meydana gelen aksamaları ortaya çıkarmıştır. Sağlık Bilgi sistemi ile veriler güvenli bir şekilde kaydı sağlanarak yöneticilerin başarılarına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada elde edilen bilgiler ışığında, yöneticilerin bilgi teknolojileri alanında en güncel bilgiler ile sağlık bilgi sistemlerini kullanarak ve takibini yaparak yöneticilik yapmalarının önemi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of information systems in health care institutions is increasing with each passing day. The many applications electronically maintained, accurate and rapid change towards a paperless application and development are experienced. The managers of information systems in healthcare institutions to have knowledge and skills, personal development and success is an important part of. Recent developments in information systems as a result of the activities being recorded and facilitate the management and the error rate is significantly reduced. Health information system and provision of health services by eliminating the difficulty and complexity of the service quality has been made. Thanks to the managers decision support system provides the right decisions. Health care is becoming increasingly complex and the need for information technology is increasing with each passing day. As a result, implementation of the information processing method using information technologies to solve complex problems is needed. Delivering health care to indicate the level of development of the society. With this system you instant access to the information, data evaluation and revealed disruptions occurring in the system. Health Information system providing data safely record has contributed to the success of managers.