Biliyer obstrüksiyon oluşturulmuş sıçanlarda probiyotik kullanımının bakteriyel translokasyon üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 365852
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKÇORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Safra yolları tıkanıklıklarında genellikle gram negatif mikroorganizmalara bağlı gelişen sepsis; ciddi morbidite ve mortalite sebebidir. Probiyotiklerin tıkanma sarılıklarında bakteriyel translokasyonu azalttığına dair deneysel çalısmalar vardır. Bu çalışmanın amacı kombine probiyotik mikroorganizma kullanımının bakteriyel translokasyon yanısıra karaciğer (KC) ve ileum (İL) histolojisi üzerindeki etkilerinin araştırılması idi. Yöntem: Çalışmada her biri 10'ar rat içeren 3 grup oluşturuldu. Grup 1 (Sham grubu), grup 2 (Tıkanma sarılığı), grup 3 (Tıkanma sarılığı+Probiyotik). Deneklere lactobacillus acidophilus, lactobacillus rhamnosus, bifidobacterium bifidum, enterococcus faecium ve bifidobacterium longum içeren solüsyon oral yoldan verildi. 7. günün sonunda mikrobiylojik açıdan değerlendirmek amacıyla mezenterik lenf nodu (MLN), dalak ve portal venden kan örnekleri; Histopatolojik değerlendirme için İL ve KC doku örnekleri; Biyokimyasal inceleme için de kan örnekleri alındı. Bulgular: Kan, dalak ve MLN kültürlerinde grup 2 de % 33.8-58.8 oranında üreme saptanırken grup 3'te %14.3-28.6 oranında üreme saptandı ve bu düşüş istatistiksel olarak anlamlıydı (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Background And Aim: Biliary obstruction, results in significant morbidity and mortality secodary to the development of sepsis which most commonly caused by gram-negative microorganism. Experimental studies has shown that probiotics reduces bacterial translocation in obstructive jaundice. The purpose of this study is to assess the effects of using combined probiotic microorganisms on bacterial translocation and to assess the histolojical effects on liver and ileum. Methods: In this study, three groups were designed, each containing 10 rats. Group 1 (sham group), group 2 (obstructive jaundice) and group 3 (obstructive jaundice + Probiotics). Solution containing Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum and Enterococcus faecium were given orally via gavage. At the end of 7 days blood samples from the portal vein, lymph node and spleen samples were assessed for micobyological evaluation. For histopathological evaluation, tissue samples were obtained from the ileum and liver and blood samples were taken for biochemical analysis. Results: Blood, spleen and mesenteric lymph nodes cultures were positive in 33.8-58.8% in the second group and in 14.3-28.6% of the third group. This decrease was statistically significant (p˂0.05).