Deneysel nefrotik sendrom modelinde vasküler disfonksiyon üzerine oktreotidin etkinliği
The effect of octreotide on vascular dysfunction in experimental nephrotic syndrome model
  1. Tez No: 365868
  2. Yazar: MELİH ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Deneysel nefrotik sendrom modelinde vasküler disfonksiyon üzerine oktreotidin etkinliği Amaç:Nefrotik sendromun (NS) eşlik ettiği endotel disfonksiyonu kardiyovasküler hastalıklarda temel belirleyici olmaktadır. Adriamisinin indüklediği proteinüri nefrotik sendrom için iyi yapılandırılmışbir sıçan modelidir. Bu çalışmada adriamisin ile oluşturulan deneysel nefrotik sendrom modelinde oktreotidin (OCT) vasküler disfonksiyon üzerine olan etkinliğini araştırmayı amaçladık. Yöntem:42 adet Wistar-Albino erkek sıçan 6 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 0. gün %0.9 NaCl 2cc intraperitoneal; NS kontrol grubuve NS resting grubuna 0. gün 5mg/kg adriamisin iv; OCT grubuna oktreotid 200mcg/kg im, NS+OCT progresyon grubuna 0. gün 5mg/kg adriamisin iv ve 200mcg/kg oktreotid im; NS+OCT regresyon grubuna 0. gün 5mg/kg adriamisin iv ve 3. hafta 200mcg/kg oktreotid im olarak uygulandı. Sıçanlar sakrifiye edildikten sonra aort halkaları çıkarıldı. Organ banyo sisteminde endotel yanıtları değerlendirildi. İlk olarak 120mM KCl ile kasılma yanıtları alındı. Sonrasında fenilefrin (PE) ile kümülatif kasılma yanıtları alındı. Asetilkolin(Ach) (1x10-9 – 3x10-5 M), sodyum nitroprussid'e (SNP) (1x10-11 – 3x10-5 M) bağlı gevşeme cevapları ve L-NAME (100µM)varlığı ve yokluğunda PE'e kasılma yanıtları endotelli ve endotelsizaort halkalarında değerlendirildi. İstatiksel analizler için GraphPad programı kullanıldı. Tek yönlü ANOVA ve çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of octreotide on vascular dysfunction in experimental nephrotic syndrome model Backgraund:Endothelium dysfunction accompanying by nephrotic syndome (NS) is one of the leading indicators for cardiovascular diseases.Adriamycin induced proteinuria is a well developed rat model for NS. In this study, we aimedto investigate the effect of octreotide(OCT) on vascular dysfunction in experimental NS model. Methods:Fourty-two wistar-albino male rat were divided into six equal groups. 0.9% NaCl was applied to control group via intraperitoneal, 5mg/kg adriamycin was applied both on NS control group and NS resting group via intravenous,200 mcg/kg OCT was applied on OCT group via intramuscular; 5 mg/kg adriamycin was applied via intravenous and 200 mcg/kg OCT was applied via intramuscular on NS+OCT progression group on day 0. 5 mg/kg adriamycin was applied via intravenous on day 0 and 200 mcg/kg OCT was applied via intramuscular on NS+OCT regression group on third week. Then rats were sacrified and aortic rings were cutted off. Endothel responces were evaluated in organ bath system. Firstly, contractile response was received by 120 Mm KCL. After cumulative contractile response was received by phenylephrine (PE) application. Both acetylcholine (Ach) (1x10-9 – 3x10-5 M) and sodium nitroprusside (SNP) (1x10-11 – 3x10-5M) dependent relaxation responses and contractile responses to PE in the aortic rings with and without endothelium at the presence and absence of the L-NAME (100µM) were eva luated. GraphPad program was used for statistical analysis. For one-way ANOVA and multiple comparisons Bonferroni test were used.