İmalat sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) üretim ve pazarlama sorunları üzerine konya ilinde bir araştırma
A Research about the production and marketing problemsof the small and medium sized enterprises (SMEs) in the production area in the Konya city
- Tez No: 122997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET Çalışmamızda, ülkemiz işletmelerinin % 98'lik gibi önemli bir kısmını oluşturan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ- İmalat Sanayiinde Faaliyette Bulunan KOBİ'lerin) Üretim ve Pazarlama Sorunlarının ( İleri Yoğun Teknoloji Merkezli) incelenmesi, bu işletmelerin teknolojiye bakış açılarının tespiti, anılan sorunların bertaraf edilmesi noktasında alternatif çözümler olabilecek sistemlerin, yöntemlerin ve modellerin (Üretim;CAD, CAM, FMS, JTT, TKY, Değişim Müh.- Pazarlama-İhracat; Niş Pazarlama, e-ticaret, SDŞ) bu işletmelere yerleştirilebilme olanaklarının tespiti ve yine bu işletmeler için anılan teknolojilerin Üretim ve Pazarlamada başarılı sistemler, yöntemler ve modeller olup olamayacağının belirlenmeye çalışılması temel amacımızı oluşturmaktadır. Bu noktadan hareketle, teori ve pratik arasında bir uyumun var olup olmadığının araştırılması ve çalışmaya destekleyici bir unsur katılması açısından, saha çalışması için Konya İli seçilmiş,“İmalat Sanayiinde Faaliyette Bulunan KOBİ'lerin Üretim ve Pazarlama Sorunlarının Tespit ve Çözümüne İlişkin Bir Araştırma”ile de tez desteklenmiştir. Sonuç olarak çalışmamızdan; İmalat Sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin Üretim ve Pazarlama faaliyetlerinde ileri yoğun teknolojilerden yeterince istifade edemediklerinin ortaya çıkmasına karşılık, anılan bu işletmelerin sahip/ yöneticilerinin ileri yoğun teknoloji donanımlı Üretim ve Pazarlama faaliyetlerine(Üretim;CAD, CAM, FMS, JIT, TKY, Değişim Müh.- Pazarlama-İhracat; Niş Pazarlama, e-ticaret, SDŞ) müspet yaklaşımlar içerisinde oldukları da ortaya çıkmıştır. Ayrıca, anılan teknolojilerden istifade etme imkanında olan KOBİ'lerin gerek ulusal pazarlarda ve gerekse uluslararası pazarlarda daha etkin faaliyet gösterdikleri de ortaya çıkan diğer bir önemli netice olmuştur. xv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SMEs (Small and Medium sized businesses) constitutes a very important portion -with % 98- of the businesslife in our country. In our study, examining the production and marketing problems of SMEs in manufacturing sector (Advanced technology based), determining the ways to apply the systems, methods and models (Production; CAD, CAM, FMS, JTT, TQM, Reengineering, Marketing-Exporting; Niche Marketing, e-commerce, SDŞ) which can provide alternative solutions to alleviate these problems in these companies, finding out the viewpoint of these companies toward technology, and trying to reach a conclusion whether or not these techniques can be successful systems, methods, and models in production and marketing have become our main purpose. Starting from this point, with the purpose of investigating the existence of a harmony between theory and practice and to include a supporting element to our study, the province of Konya was selected as a field study with the title of“An Investigation for Revealing and Solving the Production and Marketing problems of SMEs operating in Manufacturing Industry”which supported our thesis. Although, our study concluded that SMEs operating in Manufacturing Industry doesn't sufficiently utilize and benefit fron the advenced technology, it emerged that the owners/managers of these companies were in a positive approach toward these advanced technology-intensive production and marketing methods (Production; CAD, CAM, FMS, JIT, TQM, Reengineering, Marketing-Exporting; Niche Marketing, e-commerce, SDŞ). Another significant finding of our study is that the SMEs which have the opportunity to utilize these techniques function more effectively both in national and international markets. XVI