Diyod lazer ve florun mine erozyonunu önleyici etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the preventive effect of diode laser and fluoride on enamel erosion
- Tez No: 365891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; sığır dişi üzerinde diyod lazer ve florun mine erozyonunu önleyici etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla her biri 10 mine örneğinden oluşan 4 deney grubu [kontrol (K), flor (F), diyod (D) ve F+D] oluşturulmuştur. Bütün örnekler 10 günlük erozyon siklusuna tabi tutulmuştur. Başlangıç, tedavi sonrası, 1, 3, 5 ve 10 günlük erozyon siklusu sonrası mine yüzeyindeki F, kalsiyum (Ca), fosfor (P) miktarları ve Ca/P oranları enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ile hesaplanmıştır. Yüzeyde meydana gelen morfolojik değişiklikler taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile incelenmiştir. İlaveten, hacimsel değişiklikler mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-CT) ile görüntülenmiştir. Tüm veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. F+D grubunda mine yüzeyine alınan F miktarı diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Erozyon siklusuna maruz bırakılan grupların F değeri ve Ca/P oranına bakıldığında en yüksek değerin F+D grubuna ait iken, en düşük değerin kontrol grubuna ait olduğu tespit edilmiştir. Diyod lazer tek başına uygulandığında mine yüzeyinde krater ve çukurcuklar şeklinde oyuklar izlenmiş fakat florla birlikte uygulandığında herhangi bir termal hasar gözlenmemiştir. SEM ve mikro-CT görüntüleri incelendiğinde erozyona karşı en dirençli grubun F+D grubu olduğu, en hassas grubun ise kontrol grubu olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, diyod lazer ve F'nin birlikte kullanımı mine yüzeyine F alımını artırarak mine erozyonunu önlemiştir. Bu nedenle mine erozyonunun önlenmesi için diyod lazer ve florun birlikte kullanımı anternatif bir tedavi yöntemi olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of preventive of enamel erosion by diode laser and fluoride on bovine teeth. Totally 4 experimental groups [control (K), fluoride (F), diode laser (D) and F +D] were formed whereby each group was consisted of 10 enamel specimens. All samples were subjected to 10 day erosion cycle. Beginning, after the treatment, after the 1, 3, 5 and 10 days erosion cycle, amounts of F, Ca, P and rations of Ca/P in enamel surfaces were calculated by EDX. Morphological changes were investigated by SEM. Additionally, volumetric changes were displayed by micro-CT. All datas were evaluated statistically using SPSS 17 software program. Amount of F uptake on the enamel surface in the F+D group were higher than other groups (p0.05). Considering the F values and Ca/P ratios of the groups was exposed to erosion cycle, while the highest value in the F+D group, the lowest values were found to be the K group. Following only application of the diode laser, craters and pits shaped grooves was monitored on the enamel surface, but the application of diode lasers with F were applied any thermal damage wasn't observed. Analyzing the SEM and micro-CT images were founded that F+D group was the most resistant group to erosion and control group was the most vulnerable group to erosion. As a result, the combined use of the diode laser with F prevented the enamel erosion by enhances the fluoride uptake enamel surface. Thus the combined use of the diode laser with F may be an alternative treatment method for prevent enamel erosion.