Ratlarda deneysel periodontitis modelinde arjinin silikat inositol kompleksin periodontal dokulara etkisinin biyokimyasal, histopatolojik ve radyografik olarak incelenmesi
Biochemical, histopathologic and radiographic examination of the effect of arginine slicate inositol complex on periodontal tissues in an rat model of experi̇mental periodontitis
- Tez No: 365892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBEKİR ELTAS, PROF. DR. Sema Hakkı
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Giriş ve Amaç: Arjinin silikat inositol (ASİ) kompleksi oluşturan arjininin ve silikonun; kemik mineral yoğunluğunu, kıkırdak, bağ ve damar dokularının kollajen miktarını arttırabileceği yönündeki çalışmaların sonuçlarına dayanılarak periodontal hastalıklarda konak modülasyonu amacıyla alternatif olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı önceden ASİ kompleks diyet ile beslenen ratlarda periodontitis oluşturarak bu kompleksin periodontal dokulara etkisini biyokimyasal, immünolojik, histopatolojik ve radyolojik değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ağırlıkları ortalama 138 gr olan 8 haftalık dişi 52 sprague dawley rat 4 gruba ayrıldı. Gruplar; 1) Konrol Grubu (n=13): Standart rat diyetiyle deney süresince beslenen ve hiçbir işlemin uygulanmadığı grup. 2) Periodontitis Grubu (n=13): Standart rat diyetiyle 8 hafta süresince beslendikten sonra 11 günlük deneysel periodontitis oluşturulan grup. 3) ASİ I Grubu (n=13): Arjinin silikat inositol kompleksin 8 hafta boyunca 1,81 gr / kg-yem ölçeğinde standart yeme katılarak verildiği ve 8. haftanın sonunda 11 günlük deneysel periodontitis oluşturulan grup. 4) ASİ II Grubu (n=13): Arjinin silikat inositol kompleksin 8 hafta boyunca 3,62 gr/ kg-yem ölçeğinde standart yeme katılarak verildiği ve 8. haftanın sonunda 11 günlük deneysel periodontitis oluşturulan grup. On bir günlük deneysel periodontitis süresince tüm ratların beslenmesine standart yem ile devam edildi. On birinci günün sonunda tüm ratlar sakrifiye edilerek doku ve kan örnekleri alındı. Ratların sağ alt çenelerinden alınan dişeti dokularından western blot (WB) yöntemiyle interlökin 1 β (IL-1β), matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8), reseptör aktivatör nükleer faktör kappa β (RANK), reseptör aktivatör nükleer faktör kappa β ligand (RANKL), osteoprotegerin (OPG), myeloperoksidaz (MPO) ve kan serumlarından alkalen fosfataz (ALP), kalsiyum (Ca), fosfor (P), C-reaktif protein (CRP) değerlendirilmeleri yapıldı. Mikro-komputerize tomografi verileri ile kemik yıkımı ölçümü ve kemik mineral dansitesi analizleri sağ alt çenelerden yapıldı. Histopatolojik incelemeler sol alt çenede yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Arginine and silicate that compromise arginine silicate inositol (ASI) is considered to be alternative to host modulation in periodontal diseases based on the results of studies pointing out that it could increase bone mineral density and the amount of collagen cartilage, connective and vessels tissue. The purpose of this study was to experimentally induce periodontitis in rats fed previously with diets of arginine silicate inositol (ASI) complex and examine the effect of this complex by biochemical, immunological, histopathological, and radiological evaluation. Materials and Methods: Fifty-two 8-week-old female Sprague–Dawley rats, weighing 138 g, were equally divided into 4 groups. Groups; 1) The control group included animals fed a standard rat diet with no operation performed during the experiment. 2) The periodontitis group, 3) ASI I, and 4) ASI II groups were subjected to experimental periodontitis induction for 11 days after being fed a standard rat diet alone and that containing 1.81 g/kg and 3.62 g/kg ASI complex, respectively, for 8 weeks. Throughout the 11-day duration of experimental periodontitis induction, all rats were fed standard feed. At the end of the 11th day, all rats were killed and their tissue and blood samples were collected. Interleukin (IL)-1β, matrix metalloproteinase (MMP)-8, receptor activator of nuclear factor kappa -β (RANK), receptor activator of nuclear factor kappa-β ligand (RANKL), osteoprotegerin (OPG), myeloperoxidase (MPO) levels were evaluated using western blot analysis using the gum tissue obtained from the right mandible, and alkaline phosphatase (ALP), calcium (Ca), phosphor (P), C-reactive protein (CRP) levels were evaluated using blood samples. Bone resorption and bone mineral density were evaluated using microcomputed tomography of the right mandible. Tissues collected from the left mandible were subjected to histopathological evaluation.