Kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat ve amelogeninin mine remineralizasyonuna etkisi
Influence of casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate and amelogenin on enamel remineralization
  1. Tez No: 365890
  2. Yazar: GÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı insan daimi dişleri üzerinde kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP), mine matriks türevleri (Emdogain) ve florun remineralizasyon etkinliğini değerlendirmektir. Bu amaçla her biri 10 mine örneğinden oluşan 5 deney grubu [kontrol (K), flor (F), CPP-ACP (C), Emdogain (E) ve C+E] oluşturulmuştur. Bütün örnekler yapay çürük lezyonu oluşturmak amacıyla 4 gün boyunca demineralizasyon solüsyonunda bekletilmiş, F, kalsiyum (Ca), fosfor (P) miktarları ve Ca/P oranları enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ile hesaplanmıştır. Deney gruplarına göre remineralizasyon ajanları 7 gün süresince uygulanmıştır. Remineralizasyon sonrası örneklerin mineral içeriği SEM-EDX kullanılarak tekrar ölçülmüştür. Yüzeyde meydana gelen morfolojik değişiklikler taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile değerlendirilmiştir. Bütün veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Demineralizasyon sonrası örneklerin mineral içeriğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaulate remineralization activity of casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP), enamel matrix derivatives (Emdogain) and fluoride on human permanent teeth enamel. For this purpose, 5 experimental groups [control (K), fluoride (F), CPP-ACP (C), Emdogain (E) ve C+E], which had 10 enamel samples each group, were formed. The all samples were placed in demineralization solution for four days to produce artificial carious lesions F, calcium (Ca), phosphorus (P) content and Ca/P ratios were calculated by energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX). Remineralization agents were applied during 7 days according to the experimental groups. After remineralization, the mineral content of the samples was measured using SEM-EDX again. Morphological changes occurring on the surface were evaluated with scanning electron microscope (SEM). All data were analyzed statistically. Mineral contents of samples were not statistically significant differences between the groups after demineralization (p>0.05).