Hemşirelik uygulamalarında ölümle karşılaşma durum ve sıklığının hemşirelerin ölüme karşı tutumları üzerine etkisi
Death to the status of nursing practice and its effect on the prevalence of nurses' attitudes towards death
  1. Tez No: 365918
  2. Yazar: DİDEM AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT PEKYARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma hemşirelerin ölüme karşı tutumlarını ve ölümle karşılaşma durumunun bu tutuma etkisini belirlemek amacıyla olarak tanımlayıcı türde, tutum belirleme çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve GATA (Ankara)'da, çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler arasında yapılmıştır. İki hastanede toplam 214 hemşire, çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileri genel bilgi formu ve 2008 yılında güvenilirlik ve geçerlik çalışması yapılmış olan ölüme karşı tutum ölçeği ile, hemşirelerle yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik değerlendirmeleri yapılmış, t-testi ve ANOVA testi kullanılarak istatistiksel analiz ve yorumları yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre yapılan karşılaştırmalarda, hemşirelerin ölüme karşı tutumları, ölümle karşılaşma sıklığından, meslekte geçirdiği süreden, ekonomik durumundan, yaşından, daha önce bir ruhsal hastalık öyküsü olmasından ve devam eden bir ruhsal hastalığının olmasından etkilendiği bulunmuştur. Karşılaştırma yapılan diğer değişkenlerle hemşirelerin ölüme karşı tutumları arasında ise bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine nurses attitudes towards death and effects of confrontation of deaths? on this attitudes. A descriptive method is used to analyze nurses? attitudes towards death. This research was applied to the nurses who were volunteer to attend this research and who worked in Ataturk Tranining and Research Hospital and Gulhane Military Medical Academy. The sample of this research is consisted of 214 nurses who work in both hospital. The data of this research was collected within face to face interviews by the help of general information collecting form (individual data collecting form) and ?Death Attitudes Profile ? Revised ( DAP-R)?. The reliability and validity tests of DAP-R were made in 2008. Descriptive statistical methods were used in data analyses. Statistics were analyzed and interpretted via t-test and ANOVA test.The findings of this study showed that nurses? attitudes toward to death were effected by frequencies of confrontations of death, economic conditions of nurses, their ages, prior their psychiatric illness and their ongoing psychiatric illness. There was no difference between nurses? attitudes towards death and the other variables was used in this study.