Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda obsesif inanışlar ve nörokognitif esneklik arasındaki ilişki
Relationship between obsessive beliefs and neurocognitive flexibility in patients with obsessive compulsive disorder
- Tez No: 365980
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Şahin, H. Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Hastalarda Obsesif İnanışlar ve Nörokognitif Esneklik Arasındaki İlişki. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Obsesif Kompulsif Bozukluğun(OKB) heterojen bir bozukluk olduğuna dair artmakta olan kanıtlar ışığında, bozukluğun altında birden fazla etyolojik etkenin yattığı söylenebilir. OKB alt gruplarında, nörokognitif bozulmadaki farklılığı araştıran çalışmalara gereksinim vardır. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne ardısıra başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre OKB tanısı alan 50 hasta ile panik bozukluğu tanısı alan 30 hastada, obsesif inanışlar ve nörokognitif esneklik arasındaki ilişki araştırıldı. Hastaların obsesif inanışları Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ-44) kullanılarak belirlendi. Klinik özellikleri saptamak için, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ); nörokognitif esnekliği saptamak için Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) kullanıldı. Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalar, OİÖ-44 puanlarına göre“obsesif inanışı fazla”ve“obsesif inanışı az”olacak şekilde gruplara ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Şahin, H. Relationship between obsessive beliefs and neurocognitive flexibility in patients with obsessive compulsive disorder. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Psychiatry, Eskişehir, 2014.Given accumulating evidence that obsessive compulsive disorder (OCD) is a heterogeneous disorder, multiple etiological factors are likely implicated. Further studies is needed to examine neurocognitive differences between OCD subgroups. The aims of this study were to examine the relationships between obsessive beliefs and neurocognitive flexibility in patients with OCD. Fifty outpatients who met DSM-IV-TR diagnostic criteria for OCD were obtained from consecutive cases recruited to Osmangazi University Department of Psychiatry and were compared to a group of 30 Panic disorder outpatients. Obsessive beliefs of OCD patients have been specified using Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ-44). We assessed psychiatric symptoms using Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS), Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI). Patients were assessed for neurocopnitive flexibility using the Wisconsin Card Sorting Test (WCST). The OCD patients was divided into High and Low Beliefs subgroups according to OBQ-44 scores.