Kalp yetersizliği olan hastalarda bilişsel işlevin değerlendirilmesi
Assessment of cognitive function patients with heart failure
- Tez No: 365993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, kalp yetersizliği olan hastalarda bilişsel işlevi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışma Ocak-Eylül 2014 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Polikliniği'nde yüz yüze görüşme ile gerçekleştirildi. Prospektif vaka-kontrol tipinde olan bu çalışmada örneklem grubunu en az 6 aydır kalp yetersizliği tanısı konulmuş, son 1 aydır durumu stabil olan, yaşı 35 ve üstü olan hastalar ve eğitim bakımından eşleştirilmiş olan sağlıklı bireyler olmak üzere toplam 110 kişi oluşturdu. Örneklem grubuna Hasta Bilgi Formu, Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası (ACE-R) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 64.0, tanı süresi 45.5 ay idi. %63'ünün kalp yetersizliği evresi NYHA sınıf I-II, ejeksiyon fraksiyonunun %41.4 olduğu saptandı. Cinsiyet, eğitim yılı, çalışma durumu vb bilişsel işlevi etkileyebilecek sosyodemografik değişkenler açısından hasta ve sağlıklı grup arasında fark yoktu (Bu çalışmada yaş eşleştirilmedi. Sağlıklı grubun yaş ortalaması 62.4 idi). Grupların bilişsel işlev test puan ortalamalarının birbirlerinden anlamlı derecede farklı oldukları bulundu. Kalp yetersizliği olan hastaların sağlıklı kontrol grubuna göre ACE-R toplam puanı ve tüm alt boyut puanları düşük bulundu. Kalp yetersizliği grubunun bilişsel işlev puanları sosyodemografik, klinik ve günlük yaşam değişkenlerine göre değerlendirildiğinde alt gruplar arasında anlamlı farklar bulundu. Bu çalışma ile kalp yetersizliği olan hastalarda bilişsel işlevin bozulduğu ortaya konmuştur. Kısa, kullanımı kolay ve özel bir eğitim gerektirmeyen bilişsel testler ile kalp yetersizlikli hastaların polikliniklerde değerlendirilmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess cognitive function in patients with heart failure. The study was carried out in cardiovascular outpatient clinic of MoH Ankara Hospital by use of face to face interview technique. The sample of this prospective case-control study consisted of 55 heart failure patients and education-matched healthy controls (totally 110). The patients were involved if they had a diagnosis of heart failure at least for 6 months, their health status was stable for last 1 month and their age was above 35. The sample was assessed by an interview form, Addenbrooke Cognitive Examination-Revised and Hospital Anxiety and Depression Scale. Mean age of the patients was 64.0 and duration of the diagnosis was 45.5 months. 63% of the patients had a mild heart failure (NYHA class I-II), their ejection fraction was %41.47. There was no difference between patients and controls in terms of sociodemographic variables such as gender, education or work experience, which may impact cognitive function (Age couldn't be matched in this study. Mean age of the controls was 62.6). Cognitive test scores of two groups were found to be significantly different. Compared to health controls heart failure group had worse scores in all dimensions of the ACE-R. Significant associations were obtained when analysis were done to find sociodemographic, clinical and daily life associated determinants of cognitive function in patient group. This study revealed impaired cognitive function in patients with heart failure. The results suugests assessment of cognitive function in outpatient clinics by short, easy to administer tests which do not require special competence.