Farklı yapım yöntemleri ile hazırlanan Co-Cr metal altyapıların dental porselen ile bağlanma dayanımlarının in-vitro olarak incelenmesi
Bond stregnths of dental porcelain with Co-Cr metal substructure materials prepared by different construction methods
- Tez No: 365994
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Metal seramik restorasyonlar, gelişen teknoloji ve artan estetik taleplerle birlikte kullanımı gittikçe artarak günümüzde diş kayıplarının tedavisinde geleneksel bir tedavi seçeneği haline gelmiş ve karmaşık vakaların çözümünde en uygun tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Seramik kullanımının öncelikli amacı, üstün estetik özellikleri ve biyolojik uyumudur. Metal alaşımının kullanım amacı ise esnemeye karşı direnci olmayan seramik materyale kırılmasını önleyecek sağlam, rijit bir altyapı desteği sağlamaktır. Metal ile seramik arasındaki kuvvetli bağlantı, sistemin başarısı için en önemli etkenlerden birisdir. Metal seramik restorasyon uygulamalarında en sık karşılaşılan temel klinik başarısızlıklardan biri metal altyapı ile seramik üstyapı arasındaki bağlantı başarısızlığıdır. Dental materyallerdeki güncel gelişmelerle birlikte metal seramik restorasyonlarda da gelişmeler olmuş, fiziksel özellikleri geliştirilmiş ve yapım yöntemleri çeşitlendirilmiştir. Kullanılacak olan yapım yöntemi, uygulanacak olan protetik restorasyonun başarısında büyük önem taşımaktadır. Günümüzde metal altyapıların hazırlanması için geleneksel döküm tekniğine alternatif CAD/CAM (Computer- Aided Design/Computer-Aided Manufacture) tekniği ile Seçici Lazer Sinterleme (SLS) olarak adlandırılan çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu in vitro doktora tez çalışmasında, farklı yapım yöntemleri ile hazırlanan Co-Cr metal altyapı materyallerinin, dental porselen ile olan bağlanma dayanımlarının, mekanik olarak test edilmesi ve mekanik kırılma dayanımı sonuçlarının istatistiksel olarak yorumlanması ile karşılaştırmalarının yapılması amaçlanmaktadır. Sonuçların klinik uygulamaların başarısına da katkısı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Metal-ceramic restorations continue to be a traditional treatment modality in the treatment of tooth losses due to their structural durability and predictability. The use metal-ceramic restorations have succeeded for many years because of their functional and esthetic yields and have been the most appropriate treatment option for the treatment of complex patients. The primary purpose of the use of ceramic is superior esthetic properties and biocompatibility . Ceramics are very susceptible to fracture when they are exposed to tensile or flexural stresses. Compared with ceramics, alloys used in dentistry are generally very strong and resistant to fracture when subjected to stresses. İt is essential to have adequate bond strength between the alloy and porelain in metal-ceramic restorations.One of the most common basic clinical failure is the bonding between the base metal alloy and dental porcelain. Recent advances in dental materials resulted in the improvement of metal-ceramic restorations. With recent advances in dental materials also been advances in metal-ceramic restorations, improved physical properties and construction methods were diversified. Construction method to be used, which will be implemented is of great importance in the success of the prosthetic restoration. Nowadays metal infrastructure for preparing conventional casting techniques Alternative CAD / CAM (Computer-Aided Design / Computer-Aided Manufacture) technique and Selective Laser Sintering (SLS) (Selective Laser Sintering) called a variety of methods have been developed. These in vitro doctoral thesis work, different construction methods prepared by the Co-Cr metal substructure materials, dental porcelain with bond strengths, mechanical testing and mechanical breaking strength of the results of statistical interpretation of comparisons will be carried out. . It is assumed that the results of this study will also be of assistance for clinical practice.