Benign meme dokularından, invaziv duktal ve invaziv lobüler karsinomların ayrımında MAGE-A11 immünreaktivitesinin yeri
The value of MAGE-A11 at the differentiation of invasive ductal and invasive lobular carcinomas from benign breast lesions
- Tez No: 366034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malign tümördür ve kadınlarda görülen tüm kanserlerin %22'sini oluşturmaktadır. Mortalite riski %18 olup akciğer karsinomundan sonra ikinci sırada yer alır. Görüntüleme yöntemleri, sitolojik örneklemeler ve iğne biyopsi örnekleri radikal cerrahiler öncesinde fayda sağlamaktadır. Meme karsinomları farklı histopatolojik özelliklergösterirler. Bunun nedeni tümörün genetik özelliklerinde aranmaya başlanmış ve tümörlerde gen ekspresyon paternleri ile ilgili araştırmalar artmıştır.Melanom ilişkili antijen (MAGE) ailesi sitotoksik T lenfosit olarak tanımlanan bir dizi antijenden oluşur. MAGE–A11, malign melanom, meme ve akciğer kanseri gibi tümörlerde salınır. Biz de çalışmamızda normal meme dokusunda ve invaziv duktal ileinvaziv lobüler karsinomlarda MAGE–A11 salınımını araştırdık. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden, 50'şer adet normal meme dokusu, invaziv duktal karsinom ve invaziv lobüler karsinom olgusu olmak üzere toplam 150 olgu değerlendirmeye alındı. Örneklere immünohistokimyasal olarak MAGE–A11 uygulandı ve 50 normal meme dokusunun 33'ünde (%66), 50 invaziv duktal karsinomun 45'inde (%90) ve 50 invaziv lobüler karsinomun 35'inde (%70) pozitif boyanma bulundu. Normal meme dokusu ile malign lezyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer at women and about 22% of all cancers. Mortality rate is 18% and is the second most common cancer after lung cancer. Imaging technics, aspiration cytologies and core biopsies are usefull before radical surgeries and reduction surgery. Breast carcinomas show different histopathologic features. This reason has been investigated with genetic futures and studies about tumor gen expression patterns have been increased. The melanoma-associated antigen (MAGE) family consists of a number ofantigens recognized by cytotoxic T lymphocytes. MAGE–A11 is expressed in melanoma, breast and lung cancer. In this study we investigated MAGE–A11 expression in normal breast tissue, and invasive ductal and invasive lobular carcinomas. A total of 150 cases as 50 normal breast tissue, 50 invasive ductal and 50 invasive lobular carcinoma were randomisely selected from Fırat University Medical Faculty Pathology Department. MAGE–A11 was applied to the samples and MAGE–A11 expression was observed at 33 of normal 50 breast tissue (66%), 45 of 50 invasive ductal ( 90%) and 35 of 50 invasive lobular (70%) carcinomas. The difference between the normal breast tissue and carcinomas were not statistically significant (p>0,05).