Deneysel olarak miyokart enfarktüsü oluşturulan sıçanların kalp dokusunda zofenopril ve nebivolol'ün TRPM2 katyon kanalları ekspresyonuna etkileri
Effects of zofenopril and nebivolol on TRPM2 channels expression in myocardial infarction
- Tez No: 366035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Miyokart Enfarktüsü'nün (ME) patofizyolojik süreci tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada Isoproterenol (ISO) ile deneysel miyokart enfarktüsü oluşturulan sıçanların kalp dokusundaki Transient Reseptör Potansiyel Melastatin 2 (TRPM2) katyon kanallarına Zofenopril ve Nebivolol'ün etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 48 adet 210-280 gr ağırlığında Sprague Dowley cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Her grupta 6 hayvan olacak şekilde 8 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna deney süresi olan 21 gün boyunca herhangi bir uygulama yapılmadı. ME grubuna 150 mg/kg İsoproterenol, 24 saat ara ile 2 kez subkutan olarak verildi. Tedavi gruplarına ise ME oluşumunu takiben deney süresince Zofenopril (ME+Z), Nebivolol (ME+N), Zofenopril+Nebivolol (ME+Z+N) oral yola verildi. Sham gruplarına ise ME oluşturmadan deney süresince sadece Zofenopril (Z), Nebivolol (N) ve Zofenopril+Nebivolol (Z+N) oral yolla verildi. Deney sonunda sıçanlar anestezi altında dekapite edilip, çıkarılan kalp dokularında Polimeraz Zincir Reaksiyonu ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak TRPM2 düzeylerine bakıldı. Transient reseptör potansiyel melastatin-2 düzeyi için yapılan çalışmalar sonucu; kontrol grubu ile Nebivolol, Zofenopril ve Zofenopril+Nebivolol grupları (Sham grupları) karşılaştırıldığında TRPM2 düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF ZOFENOPRIL AND NEBIVOLOL ON TRPM2 CHANNELS EXPRESSION IN MYOCARDIAL INFARCTION The pathophysiology of Myocardial Infarction (MI) is not clear yet. In this study, we aimed to investigate the effects of Zofenopril and Nebivolol on Transient Receptor Potential Melastatin 2 (TRPM2) cation channels in the heart tissues of rats with Isoproterenol (ISO) induced myocardial infarction. In the study, 48 Sprague Dowley strain male rats weighing between 210 to 280 g were used. Totally 8 groups were performed as 6 animals in each group. During the 21 days test period, no application was applied to control group. 150 mg/kg of isoproterenol, 2 times for 24 hours interval were given subcutaneously to MI group. After MI induction, treatment groups received Zofenopril (MI+Z), Nebivolol (MI+N), Zofenopril+Nebivolol (MI+Z+N) orally during the experiment period. In Sham groups MI induction was not performed and they received Zofenopril (Z), Nebivolol (N), Zofenopril+Nebivolol (Z+N) orally. At the end of the experiment the rats decapitated under anaesthesia and from removed heart tisues TRPM2 levels were measured by Polymerase Chain Reaction (PCR) and immunohistochemical methods. TRPM2 levels were not statistically significantly different between control and Sham ( Nebivolol, Zofenopril and Zofenopril + Nebivolol) groups.