Kalça cerrahisi geçiren geriatrik hastalarda anestezi yöntemlerinin yaş gruplarına göre mortaliteye etkisi
The effect of anesthesia methods on mortality due to age groups in geriatric patients who had hip surgery
- Tez No: 460075
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda kalça cerrahisi geçiren geriatrik dönem hastalarda yaş faktörünün ve anestezi yöntemlerinin mortalite üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma, 01 Ocak 2014 – 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında, kalça cerrahisi için ameliyat edilen 65 yaş ve üzerindeki 101 erkek, 157 kadın olmak üzere toplam 258 geriatrik hastanın dosyalarının incelenmesi ile gerçekleştirildi. Hastane elektronik kayıt sisteminden, hasta dosyalarından, anestezi takip formlarından ve Sağlık Bakanlığı Ölüm Bildirim Sistemi üzerinden, hastaların yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalıkları ve ASA skoru, uygulanan anestezi yöntemi, ameliyatın süresi, ameliyat tarihi, ameliyatın tipi, çimento kullanımı, intraoperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonları, kan transfüzyonu gereksinimleri, yoğun bakım takipleri, hastanede kalış süreleri, hastaneden çıkış şekli ve ölüm tarihleri elde edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel anlamlılığı, Pearson Ki Kare ve Fisher's Exact Testleri, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis analiz testi, korelasyon analizleri ve lojistik regresyon analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaluate the age factor and anesthesia methods effects on mortality in geriatric patients who had hip surgery. This study was carried out after examination of 101 male and 157 female, total 258 geriatric patients, 65 years and older, files who were operated for hip surgery between 01 January 2014-31 May 2016. Patients ages,comorbid diseases, sex, ASA scores, anesthesia methods, operation time, operation date, cement usage, intraoperative and postoperative complications, blood transfusion requirements, intensive care unit follow-ups, hospital stay duration, hospital discharge type and death dates were obtained from hospital electronic recording system, anesthesia follow-up forms and Ministry of Health Death Declaration System. The statistical significance of the data was evaluated with Pearson Chi-Square and Fisher's Exact Tests, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis analyse test, correlation analyses and logistic regression analyses.