Evaluation of cytotoxic and genotoxic properties of sinapic acid
Sinapik asitin sitotoksik ve genotoksik özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 366121
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURŞEN BAŞARAN, DOÇ. DR. SEVTAP AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
En yaygın görülen fitokimyasal madde gruplarından biri olan fenolik bileşikler, meyve ve sebzeleri asalak ve patojenlere karşı korumanın yanı sıra, renk ve duyusal özelliklerine de katkıda bulunarak, bitkilerin üreme ve büyümesinde önemli bir rol oynarlar. İnsanlarda da fenolik bileşiklerin antioksidan, antiinflamatuvar, antimikrobiyal, kalp koruyucu ve antikanser etkileri olduğu iddia edilmektedir. Sinapik asit doğal olarak oluşan ufak bir hidroksisinamik asit türevidir. Sağlığa faydalı ve genel olarak toksik olmadığı varsayılan fenilpropanoid ailesinden bir fenolik bileşiktir. Tahıl, kavrulmuş kahve, sirke, şarap, yeşil sebze ve diğer pek çok meyvede bulunabilir. Sinapik asidin sitotoksisitesi ve genotoksisitesi hakkında yeterli veri bulunmadığından bu çalışmada, sinapik asidin sitotoksik özellikleri V79 ve HeLa gibi farklı hücre tiplerinde Nötral Kırmızı Alımı ve 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) yöntemleri ile ve genotoksik/antigenotoksik etkinliği V79 hücrelerinde ve lenfositlerde Komet (Tek hücre jel elektroforezi) ve Mikroçekirdek yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre sinapik asit farklı hücre tiplerinde farklı sitotoksik etkiler göstermiş ve IC50 değerlerinin altındaki konsantrasyonlarda tek başına genotoksik hasar oluşturmamıştır. Ayrıca sitotoksik olmayan konsantrasyonlarda H2O2 ve mitomisin C'nin oluşturduğu DNA hasarını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds, one of the most widely occurring groups of phytochemicals, play an important role in the growth and reproduction of plants, providing protection against pathogens and predators, also contributing towards the colour and sensory characteristics of fruits and vegetables. In humans, it is also suggested to have antioxidant, anti-inflammatory, antimicrobial, anticancer, and cardioprotective effects. Sinapic acid is a small naturally occurring hydroxycinnamic acid derivative. It is a phenolic compound and a member of the phenylpropanoid family which are assumed as therapeutically beneficial and generally non-toxic. Sinapic acid can be found in wine, vinegar, cereals, roasted coffee, green vegetables, and many other fruits. Since the data about the cytotoxicity and genotoxicity of sinapic acid is limited, in this study, the cytotoxic properties of sinapic acid were examined in different cell lines such as V79 and HeLa by neutral red uptake and 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) assays and also the genotoxic/antigenotoxic activities of sinapic acid were evaluated by using Comet assay (single cell gel electrophoresis) and micronucleus test in the lymphocytes and V79 cells. According to the results of this study, sinapic acid exerted different cytotoxic effects in the different cell types and at the concentrations below IC50 values, sinapic acid alone did not induce genotoxic damage. Sinapic acid also reduced the H2O2- and MMC-induced DNA damage at the non-cytotoxic concentrations.