Çocuk acil servisimize başvuran akut nörolojik sorunlu hastalarda bilgisayarlı beyin tomografisinin kullanımı
The use of cranial computed tomography in children who presented to our pediatric emergency department with acute neurological complaints
  1. Tez No: 366138
  2. Yazar: BANU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çocuk Acil Servisimize Başvuran Akut Nörolojik Sorunlu Hastalarda Bilgisayarlı Beyin Tomografisinin Kullanımı Çocuk acil servisimize başvuran akut nörolojik sorunlu çocuklarda, bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) kullanımının sıklık, endikasyon, tanı veya tedaviye katkı, aşırı ve gereksiz kullanımını belirlemektir. Haziran 2012 – Haziran 2013 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne akut nörolojik sorunlarla başvuran ve BBT incelemesi yapılan hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru zamanı, hastaneye başvuru nedeni, eşlik eden semptomlar, önceden bilinen hastalıkları, fizik muayene bulguları, radyoloji tarafından acil ve sonrasında rapor edilen sonuçları, konsültasyon istemleri, ardından çekilen Beyin MR raporları, tanıları, uygulanan acil cerrahi ya da tıbbi tedavileri, hastaneye yatış kayıtları ve prognozları incelendi. Bir yıllık sürede acil servisimize 4.575 hasta başvurmuş, çalışmaya yaşları 1ay-18 yaş arasında değişen, 146 kız, 240 erkek olmak üzere 460 BBT çekilen 86 hasta dahil edilmiştir. BBT çekim endikasyonları sırasıyla travma %78.4, nöbet geçirme %6.9, bilinç değişikliği %4.1, baş ağrısı % .1 ve diğer %7,2 sebeplerdi. Hastaların 156'sında (%40,4) BBT sonucu anormal olarak raporlanmıştır. Bu hastaların 110'unda önemli bulgular (beyin ödemi, fraktür ve/veya kanama), 26'sında tesadüfen saptanan bulgular, 20'sinde ise daha önceden bilinen bulgular olduğu saptandı. BBT sonucu normal olan hastaların 61 27'sine beyin MR çekilmiş; 16'sı normal bulunurken 11'inde birer olgu olmak üzere parankimal kanama, aksonal zedelenme, kitle, sinüzit, ventrikül dilatasyonu ve gliotik sinyal değişikliği gibi bulgular rapor edildiği saptandı. Hastaların 120'sinin (% 1) yataklı servislere yatırıldığı ve yalnızca 11'ine (%2,8) acil cerrahi müdahale yapıldığı saptandı. Çocuk acil servislerinde, akut nörolojik sorunları değerlendirmede BBT günümüzde halen sık kullanılan bir inceleme yöntemidir. Bununla birlikte acil cerrahi müdahale ile sonuçlanan olgu sayısı oldukça azdır. Öykü, klinik ve nörolojik muayene bulguları ile desteklenmediği sürece BBT'nin aşırı ve gereksiz kullanıldığı kanaatine varılmıştır. Anahtar kelimeler; bilgisayarlı beyin tomografisi, akut nörolojik şikayet, çocuk acil servis
Özet (Çeviri)
The Use Of Cranial Computed Tomography In Children Who Presented To Our Pediatric Emergency Department With Acute Neurological Complaints The objective of this study is to determine the prevalance, indications, aid to the diagnosis and the treatment and the excessive and irrelevant use of the cranial computed tomography in children who presented to our pediatric emergency department with acute neurological complaints. The electronic records of the patients, who presented to Pediatric Emergency Department of Gazi University Medicine Faculty between June 2012 - June 2013 with acute neurological complaints and had cranial ct scans, were reviewed retrospectively. Age, sex, time of arrival at the emergency, chief complaints, concominant symptoms, previously known diseases, physical examination, the results of the CCT and MRG scans, consultations, diagnosis, emergency intervention, medical treatment, hospitalization records and prognosis of the patients were also evaluated in this study. In a year's time 34.575 patients attend to our emergency department. Ranging in age from one month to eighteen years, 146 girls and 240 boys, 460 had cranial CT scan, 386 patients were included. The indications for CCT are respectively trauma %78.4, seizure %6.9, unconsciousness %4.1, headache %3.1 and others %7.2. 63 The results of CCT scans of 156 (%40.4) were reported abnormal. 110 of these patients have significant findings such as brain edema, fractures and/or haemorrhage, 26 of these patients have incidental findings and 20 of these patients had preexisting abnormalities. MR scan was performed to 27 of these patients who has the results of CCT scans were normal, 16 of them were reported normal, 11 of them parancimal haemorrhage, axonal damage, mass, sinusitis, ventricular dilatation and gliotic signal change were reported. 120 (%31) patients were hospitalized and only 11 (%2.8) of them had emergent neurosurgical intervention. At pediatric emergency departments use of CCT scans in the evaluation of acute neurological disorders is still commonly used today is an analysis method. Therefore the number of patients who have urgent surgery is very low. In conclusion, if CCT scan is not supported with anamnesis, clinical and neurological examination, the use of CCT scan can be excessive and irrelevant. Key words; cranial computed tomography, acute neurological complaints, pediatric emergency department