iskemik inmede risk faktörleri ve çoklu risk faktörü varlığında iskemik inme geçirme riskinin belirlenmesi in ischemic stroke risk factors and risk of ischemic stroke in the presence of multipl risk factors determining
- Tez No: 366156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÖKHAN TURTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnme, dünyada ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada olup uzun dönem sakatlığın da en önemli nedenlerindendir. İskemik inme tüm dünyada en sık görülen inme tipidir. Uzun dönem sakatlık sadece hastayı değil yakınlarını da etkileyerek, toplumsal ve ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle iskemik inme risk faktörlerinin belirlenmesi hastalığın profilaksisinde oldukça önemlidir. Çalışmamızda iskemik inmeye neden olan risk faktörlerinin tespit edilmesi ve birden fazla risk faktörü varlığında inme geçirme riskinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İskemik inme risk faktörleri; değiştirilemeyen risk faktörleri (yaş, cinsiyet, ırk, aile öyküsü) ve değiştirlebilir risk faktörleri (hipertansiyon, sigara kullanımı, diabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar, asemptomatik karotis stenozu, atriyal fibrilasyon, orak hücreli anemi, dislipidemi, obezite, diyet, fiziksel inaktivite, postmenopozal horman tedavisi, metabolik sendrom, alkol ve madde kullanımı, hiperkoagülabilite, hiperhomosisteinemi, inflamasyon, migren, yüksek lipoprotein a, uykuda solunum bozukluları) olarak iki başlık altında incelenmektedir. Çalışmamıza acil serviste iskemik inme tanısı konulan 120 hasta ve kontrol grubu olarak ta 140 hasta incelendi. Hasta grubunun 49'u kadın, 71'i erkek hasta, kontrol grubunun 66'sı kadın, 74'ü erkek hastalardan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Stroke which is third of cause of death in all world is one of the most important reason of long term disability. Ischemic stroke is stroke type seen most frequently in all world. Long term disability affects not only patient but also their relatives, so it causes social and economic problems. Consequently determining risk factors of ischemic stroke is very important in prophylaxis. In our study, establishing risk factors which cause ischemic stroke and determinig stroke risk in the presence of multiple risk factors are intended. Risk factors in ischemic stroke are investigated under two headings: inexorable risk factors (age, sex, race, family history) an exorable risk factors (hypertension, smoking, diabetes mellitus, cardiovascular disease, asymptomatic carotid stenosis, atrial fibrillation, sickle cell anemia, dyslipidemia, obesity, diet, physical inactivity, postmenopausal hormone therapy, metabolic syndrome, alcohol and substance abuse, hypercoagulability, hyperhomocysteinemia, inflammation, migraine, High lipoprotein, sleep-related breathing disorders). In our study, 120 patients having diagnosis of ischemic stroke in the emergency department and 140 patients as a control group were examined. Group of patients consist of 49 female, 71 male and control group patients consist of 66 female, 74 male.