İrritable barsak sendromlu hastalarda Blastocystis sp. enfeksiyonunun rolü
The role of Blastocystis sp. infection in irritabble bowel syndrome
- Tez No: 366157
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: İrritable barsak sendromu (İBS) hastaların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen fonksiyonel bir barsak hastalığıdır. Hastalığın etiyolojisi net olarak aydınlatılamamıştır ve Blastocystis sp. enfeksiyonu hastalığın patogenezinde suçlanan etkenler arasında yer almaktadır. Amaç: Bu çalışmada İBS tanılı hastalarda Blastocystis sp. enfeksiyonu sıklığı ve bu enfeksiyonun tedavisinin İBS semptomları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniklerine başvuran ve İBS tanısı konulmuş olan hastaların dahil edildiği prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Hastalar semptomları ve klinik özelliklerine göre Roma 3 kriterlerine uygun olarak diyare baskın, konstipasyon baskın, mikst tip ya da sınıflandırılamayan tip İBS olarak gruplandırıldı. Polikliniğe ardışık olarak başvuran bütün İBS hastalarından tıbbi mikrobiyoloji bölümüne gaita örnekleri gönderildi ve örnekler önce direkt yayma ile nativ ve lügol boyamalı inceleme, daha sonra da trikrom yöntemi kullanılarak mikroskobik olarak incelendi. Blastocystis sp. pozitifliği saptanan vakalarda semptom ve hayat kalitesi değerlendirilmesi amacıyla çalışma için hazırlanan semptom anketi ve İBS-QOL anketleri uygulandı. Blastocystis sp. enfeksiyonu tedavisi için 10 gün süreyle metronidazol (3x500 mg) tedavisi verildi. Tedavi sonrası 1. ayda hastalar çalışma için hazırlanan semptom anketi ve İBS-QOL ile tekrar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 179 İBS hastası dahil edildi ve Blastocystis sp. sıklığı %20,6 olarak bulundu. Blastocystis sp. pozitif İBS hastalarının alt grup değerlendirmesinde tüm hastaların %39,1'inin İBS-D, %52,2'sinin İBS-C, % 8,7'sinin İBS-M olduğu saptandı. Blastocystis sp. enfeksiyonu saptanan İBS' li hastalarda başlangıçta ortalama İBS-QOL puanı 59,6 iken, tedavi sonrası ortalama puan 70,1' e yükseldi. Buna göre İBS' li hastalarda Blastocystis sp.
Özet (Çeviri)
Background: Irritable bowel syndrome is a functional bowel disorder effecting quality of life of patient negatively. There are few hypothesis about disease etiology and Blastocystis sp. infection is one of them. Aim: It has been aimed that prevalance of Blastocystis sp. infection in irritable bowel syndrome and to determine differences between symptoms of irritable bowel syndrome before and after treatment of this infection. Method: This is a prospective observational study including irritable bowel syndrome patients that referred to Gazi University Hospital Gastroenterology Department. Patients have been divided subgroups diarrhea dominant, constipation dominant, mixt and undetermined type irritable bowel syndrome according to Rome 3 classification criteria. Sequentally, all İBS patient's stool samples have been sent to the microbiology department to be examined microscobically, firstly native and lugol staining and then tricrom staining. İBS patients, having Blastocystis sp. positive stool sample, have been evaulated on their symptoms and quality of life with symptom questionnare that had been prepared for this study and İBS-QOL questionnare. After this evaulation, metronidazole treatment has been prescribed for 10 days (3x500 mg). At the first month of the treatment, they have been evaluated with same questionnares . Results: 179 İBS patients have been evaulated in this study and prevalance of Blastocystis sp. was %20,6. There was %39,1 IBS-D, %52,2 IBS-C and %8,7 İBS-M patient among Blastocystis sp. positive group. Before treatment average point of IBS-QOL was 59,6 and after treatment it was 70,1 points. According to this results, treatment of Blastocystis sp. infection provides statistically significiant improvement in quality of life of İBS patients.