Hemodiyaliz hastalarında diyalizer membran akım özelliklerinin serum parathormon düzeyleri üzerine etkisi ve anemi ile ilişkisi
Impact of dialyzer membranes' flow characteristics on parathormon levels and its associaton with anemia in maintenance hemodialysis patients
- Tez No: 366169
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HOROZ, DOÇ. DR. TURGAY ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Sekonder hiperparatiroidi (sHPT) ve renal anemi hemodiyaliz (HD) programında olan hastalarda sıklıkla rastlanan, mortalite ve morbidite ile ilişkili son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli komplikasyonları arasındadır. Yüksek serum parathormon (PTH) düzeyi eritropoez üzerine olumsuz etkileri nedeniyle anemi gelişimi için önemli bir risk faktörü kabul edilir. Daha büyük porlara sahip yüksek akımlı diyaliz membranlarının (high-flux) PTH gibi orta büyüklükte ki bir molekülün klirensine katkı yapıp yapamayacağı ve bunun anemi ile ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Biz bu çalışmada, HD hastalarında düşük (low-flux) ve yüksek akımlı diyaliz membranlarının serum intakt PTH (iPTH) düzeyleri üzerine etkilerini ve anemi ile olan ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza en az 3 aydır HD programında olan 42 hasta dahil edildi. Birinci basamakta; hastalar 3 ay boyunca low-flux membranlar ile rutin HD seanslarına alındı. Son HD seansı öncesi ve sonrası kan örnekleri alındı. İkinci basamakta; birinci basamaktaki işlemler high-flux membranlarla tekrarlandı. HD öncesi kan örneklerinde rutin hemogram ve biyokimya parametrelerine ek olarak iPTH, HD sonrasında ise üre ve iPTH düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Secondary hyperparathyroidism (sHPT) and renal anemia are common complications of end stage kidney disease that oftenly occur among patients on maintenance hemodialysis. It is attributed that elevated serum PTH levels inhibits erythropoiesis via bone marrow fibrosis or adverse effects on eryhtropoietic progenitor cells. It is unclear whether a high-flux membrane can lower a middle molecular weight toxin- PTH and contribute to correction of renal anemia. We aimed to reveal impact of high-flux membranes on serum intact PTH (iPTH) levels and its potential association with renal anemia. Materiel and Method: Fourty-two patients who were undergoing maintenance hemodialysis for at least 3 months in our hemodialysis center enrolled to study. At the first step of our study, all HD patients were treated with low-flux membranes for 3 months. At the end of the prespecificied time pre-dialysis blood tests including urea, kreatinin, hemoglobin, iPTH, calcium, phosphorus, alkaline phosphatase, albumine and post-dialysis urea and iPTH were performed and the process repeated at the second step with high-flux membranes. Blood test results of two groups were evaluated by using S.P.S.S. 11.5 for Windows. Results: Twenty-eight (% 66.6) patients completed the study.