Farklı final irrigasyon rejimlerinin çeşitli kanal dolgu patlarının dentin tübül penetrasyonuna etkisinin konfokal lazer tarama mikroskobu ile in vitro incelenmesi
The effect of different final irrigation regimens on the dentin tubule penetration of various root canal sealers: A confocal laser scanning microscopic study in vitro
  1. Tez No: 366178
  2. Yazar: TUFAN ÖZAŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNGÖR, DOÇ. DR. KAMRAN GÜLŞAHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; %17'lik EDTA, %7'lik MA ve %2'lik CHX final irrigasyon solüsyonlarının, 3 farklı kök kanal dolgu patının (AH Plus, EndoRez, Tech BioSealer Endo) dentin tübül penetrasyonuna etkilerinin lazer taramalı konfokal mikroskop (LSCM) ile incelenmesidir. Çalışmada 160 adet tek köklü, kök gelişimini tamamlamış, insan alt çene premolar dişleri kullanıldı. Kemomekanik preparasyon, %5,25'lik NaOCl irrigasyonu kullanılarak Ni-Ti el aletleri ile yapıldı. Preparasyon işlemlerinden sonra dişler 5ml %5,25'lik NaOCl ile ardından 2,5ml distile su ile irrige edilip 5 farklı final irrigasyon grubuna ayrıldı (n=32). Grup 1: 5ml %17 EDTA + 2,5ml DS, Grup 2: 5ml %17 EDTA + 2,5ml DS + 2,5ml %2 CHX, Grup 3: 5ml %7 MA + 2,5ml DS, Grup 4: 5ml %7 MA + 2,5ml DS + 2,5ml %2 CHX, Grup 5: 5ml %5,25 NaOCl + 5ml DS. İrrigasyon işlemlerinin ardından her gruptan ikişer kök smear tabakanın durumunu görmek amacı ile SEM analizi için ayrıldı. Kalan kökler farklı kanal dolgu patları ve guta-perka konlarla doldurulmak üzere 3 alt gruba ayrıldı (n=10). Grup A: AH Plus Grup E: EndoRez Grup T: Tech BioSealer Endo Obturasyon işlemlerinden sonra apeksten 2, 6 ve 10 mm mesafeden transvers yönde kesitler alınıp lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelendi. Elde edilen verilere göre AH Plus patı dentin tübüllerine en iyi penetrasyonu göstermiştir. Klorheksidin irrigasyonunun, MA + CHX grubunda (G4A) AH Plus patının penetrasyon derinliğini azaltması haricinde olumsuz etkisi olmamış, EndoRez ve Tech BioSealer Endo patlarının tübül penetrasyonunu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of different final irrigation regimens on tubuler penetration of root canal sealers; AH Plus, EndoRez, Tech BioSealer Endo into dentinal tubules using confocal laser scanning microscope. One hundred and sixty recently extracted human mandibular premolar teeth with single canals were used. After chemomechanic preparation using Ni-Ti hand instruments with 5,25% sodium hypochlorite (NaOCl) irrigation, all teeth were irrigated with 5ml 5,25% NaOCl and 2,5ml distilled water then the samples were divided into 5 groups (n=32) according to the final irrigation solution used. G1: 5ml %17 EDTA + 2,5ml DW, G2: 5ml %17 EDTA + 2,5ml DW + 2,5ml %2 CHX, G3: 5ml %7 MA + 2,5ml DW, G4: 5ml %7 MA + 2,5ml DW + 2,5ml %2 CHX, G5: 5ml %5,25 NaOCl + 2,5ml DW. Before obturation, two roots from each group (total of 10 roots) were left unobturated to examine under scanning electron microscopy to analyse smear layer removal. The groups were subgrouped randomly into 3 groups (n=10) for obturation with root canal sealers; AH Plus (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), EndoREZ (Ultradent, Inc, South Jordan, UT, USA), Tech BioSealer Endo (Isasan, Rovello Porro, Italy) labeled with fluorescent dye. The teeth were sectioned at distances of 2, 6, and 10 mm from the root apex. Total percentage and maximum depth of sealer penetration were measured using confocal laser scanning microscopy. AH Plus showed the greatest tubule penetration while Tech BioSealer Endo showed the least. Chlorhexidine irrigation did not negatively effect sealer penetration except group G4A and made a positive effect on the tubule penetration of other sealers examined.