Buz hokeycilerinde çeviklik, sürat, kuvvet ve denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship among agility, sprint, strength and balance in ice hockey players
- Tez No: 366183
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KİN İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma buz hokeycilerinde çeviklik, sürat, kuvvet ve denge özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Türkiye Buz Hokeyi Federasyonuna bağlı Ankara'da faaliyet gösteren spor kulüplerinde oynayan 27 buz hokeyci (yaş: 18.46 ±4.41 yıl, boy: 175.96±9.34 cm, vücut ağırlığı: 71.19±12.76 kg, yağ: 13.45±7.61 %) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların çeviklik düzeyi buz üzerinde“Çeviklik S-Testi”ile belirlenirken, sürat düzeyleri yine buz üzerinde 30 metre ileri ve 30 metre geri sürat testleri ile belirlenmiştir. Katılımcıların zirve izokinetik konsantrik diz ekstansiyon ve diz fleksiyon kuvvet düzeyi sağ ve sol bacaktan 2 farklı hareket hızında (600s-1 ve 1800s-1) belirlenirken, denge düzeyleri statik ve dinamik denge olarak belirlenmiştir. Yapılan Pearson Çarpım Momentler Korelasyon analizi sonuçları katılımıların çeviklik ile 30 metre ileri sürat (r=0.652; p=.000) ve 30 metre geri sürat (r=0.768; p=.000) değerleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Katılımcıların çeviklik ile izokinetik diz kuvveti değerleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, çeviklik ile 600s-1 ve 1800s-1hızlarda belirlenen zirve diz ekstansiyon ve fleksiyon kuvvetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür (p>0.05). Yine benzer şekilde çeviklik ile denge arasındaki ilişkiye bakıldığında çeviklik ile statik e-ve dinamik denge arasında anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir (p>0.05). Benzer şekilde 30 metre ileri ve 30 metre geri sürat değerleri ile 600s-1 ve 1800s-1hızlarda belirlenen zirve diz ekstansiyon ve fleksiyon kuvvetleri arasında ve statik ve dinamik denge değerleri arasında da anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir (p>0.05). Son olarak buz hokeycilerin 600s-1 ve 1800s-1hızlarda belirlenen zirve diz ekstansiyon ve fleksiyon kuvveti değerleri ile statik ve dinamik denge değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the relationship among agility, sprint, strength and balance in ice hockey players. A total of 27 ice hockey players (age: 18.46 ±4.41 years, height: 175.96±9.34 cm, body weight: 71.19±12.76 kg, fat: 13.45±7.61 %) who were playing in ice hockey clubs in Ankara participated in this study voluntarily. Participants' agility level was determined on-ice by using“The Agility S-Test”and sprint values were determined by on-ice 30 meters forward and 30 meters backward sprinting tests. Peak isokinetic knee extension and flexion strength of the participants were determined for both legs at two different speeds (600s-1 an 1800s-1). Finally balance of the participants was determined as static and dynamic balance. Pearson Product Moment Correlation analysis indicated significant correlation between on-ice agility and 30 meters forward (r=0.652; p=.000) and 30 meters backward sprint (r=0.768; p=.000). On the other hand no significant correlations were observed between agility and peak isokinetic knee extension and flexion strength and between agility and static and dynamic balance (p>0.05). Similarly when relation between sprint and isokinetic knee strength are taken into consideration, no significant correlations were found between 30 meters forward and backward sprint and peak isokinetic knee flexion and extension strength at 600s-1 and 1800s-1(p>0.05).Also no significant correlations were found between 30 meters forward and backward sprint and static and dynamic balance (p>0.05). Finally there was no significant correlation between peak isokinetic knee flexion and extension strength at 600s-1 and 1800s-1 and static and dynamic balance (p>0.05). As a conclusion on-ice agility and sprint values of ice hockey players were found to be were related with each other while no relationship were found among the rest of the parameters.