Buz kalıplarından kar üretilmesi için bir makine tasarımı
Design of a machine for flake production from ice blocks
  1. Tez No: 88124
  2. Yazar: ABDULGANİ HAKAN ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ BUZ KALIPLARINDAN KAR ÜRETİLMESİ İÇİN BİR MAKİNA TASARIMI ABDULGANİ HAKAN ERDİL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. İ. Deniz AKÇALI Yıl : 1998, Sayfa : 94 Jüri : Prof. Dr. İbrahim Deniz AKÇALI Prof. Dr. Hasan FENERCİOĞLU Yrd. Doç. Dr. Ferhat Bülent YILMAZ Bir çok yiyecek ve içecek türünün hazırlanmasında ve muhafazasında buz kalıplarından elde edilen karın kullanılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, buz kalıplarından kısa zaman içerisinde istenen miktarda kar üretilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında buzun fiziksel özelliklerinin bulunmasına yönelik deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlarından bir tasarım modeli ortaya konmuştur. Tasarım modelinin fiziki alt yapısı içinde kinematik ve dinamik incelemeler yapılmıştır. Söz konusu kuramsal verilerle bir imalat modeli ortaya çıkarılmıştır. Bu imalat modeli üzerinde yapılan denemelerle sistemin çalışabilirliği kanıtlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Buzun Fiziksel Özellikleri, Fiziksel Model, Tasarım, Matematik Model, Algoritma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DESIGN OF A MACHINE FOR FLAKE PRODUCTION FROM ICE BLOCKS ABDULGANT HAKAN ERDİL DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. İ. Deniz AKÇALİ Year; 1998, Pages : 94 Jury : Prof. Dr. Ibrahim Deniz AKÇALI Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU Yrd. Doç. Dr. Ferhat Bülent YILMAZ Snow flakes obtained from ice blocks are needed to prepare several kinds of food and beverages. In this work, it is aimed to get desired amount of snow from ice in a short time period. In the first step of the study, some experiments are made associated with finding the physical properties of ice. A design model is put forward by making use of the results of experiments. Kinematic and dynamic analyses have been made within the physical model. A model for manufacturing is developed with the aid of the theoretical data. By the experiments on the model, it is proved that the proposed model is a valid and workable system. Keywords : Physical Properties of Ice, Physical Modelling, Design, Mathematical Model, Algorithm