Normal ve sülfit oksidaz yetersizlikli sıçanlarda homosistein ve sülfit molekülünün nörotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of neurotoxic effect of sulfite and homocystein molecules in normal and sulfite oxidase deficient rats
  1. Tez No: 366205
  2. Yazar: TONGUÇ OLGUN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL KÜÇÜKATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Normal ve Sülfit Oksidaz Yetersizlikli Sıçanlarda Homosistein ve Sülfit Molekülünün Nörotoksik Etkilerinin Araştırılması Dr.Tonguç Olgun Özcan Hiperhomosisteinemi nörodejeneratif hastalıklarda önemli bir belirteçdir. Sülfit ise homosistein metabolizmasında yer alan nörotoksik bir moleküldür. Bu çalışmada her-iki nörotoksik molekülün sinerjistik etkisini araştırmak için 60 adet erkek sıçan ile aşağıdaki gruplar oluşturuldu; kontrol (K), metiyonin verilen kontrol (KM), sülfit oksidaz yetersizlikli (SOXD) ve sülfit oksidaz yetersizlikli methionin verilen grup (SOXDM). 8 haftalık deney süresi sonunda öğrenme ve bellek testi ile kanda homosistein, sülfit seviyesi, beyinde ise hippokampus dokusunda total antioksidan ve oksidan seviyeler ölçüldü. Deney gruplarında öğrenmenin etkilenmediği, hafızanın ise tüm gruplarda kontrole göre bozulduğu saptandı. Normal gruplarda methionin verilmesinin bellek üzerine olumsuz etkili olduğu izlenirken, yetersizlikli grupta methionin verilmesinin bellek üzerine olumlu etki ortaya çıkardığı izlendi. Bellek üzerine olan bu etki kalıbı sülfit oksidaz normal grupta artmış oksidan stres ile ilişkili iken, sülfit oksidaz yetersizlikli grupta ise oksidatif stres ile ilişkili olmadığı izlenmiştir. Bu sonuçlar, homosistein ve sülfit ile ilgili detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini göstermiştir. Anahtar kelimeler;, Hiperhomosisteinemi, Hippokampus, MWM ,Sülfit
Özet (Çeviri)
Investigation of Neurotoxic Effect of Sulfite and Homocystein Molecules in Normal and Sulfite Oxidase Deficient Rats. Dr.Tonguç Olgun Özcan Neurodegenerative diseases are highly associated with hyperhomocysteinemia. Sulfite, another neurotoxic molecul, locates in homocystein metabolism. In the present study, we investigated the role of sulphite on homocystein in terms of neurotoxic effects. For this purpose, 60 male rats were divided into four groups of 15 in each; control (C), Methionine (KM) for SOXC normal groups and sulfite oxidase deficient (SOXD), deficient + methionine (SOXDM) for SOXD groups. At the end of the 8 week experimental period, learning and memory, homocysteine and sulfite levels in the blood and hippocampus total antioxidant and oxidant levels were measured. While learning performance in the experimental group was not affected, memory was impaired in all experimental groups compared to the control. Administration of methionine to the normal groups were found to be negative effects on memory. Methionine revealed were observed positive effects on memory in the deficient group. While this pattern on memory was associated with increased oxidative stress in sulfite oxidase normal group, was not associated with oxidative stress in sulfite oxidase deficient group These results show that should be made of detailed research on sulfite and homocysteine. Key words; Sulfite, hyperhomocysteinemia, hippocampus, MWM