Akut koroner sendromlu hastalarda vitamin D düzeyi düşüklüğü ile koroner arter hastalığı yaygınlığı arasındaki ilişki
Relation between coronary artery disease severity and vitamin D levels in patient with acute coronary syndrome
- Tez No: 390078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tüm ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Elde edilen tüm gelişmelere karşın halen en sık ölüm nedeni olmaya devam etmekte ve ülkeler için önemli sağlık harcamalarına yol açmaktadır Kardiyovasküler hastalıkların temelinin multifaktöriyel olması birincil ve ikincil korunmaya yönelik girişimlerin de çok yönlü olmasını gerektirmektedir. Koruyucu önlemlere genç yaşlarda başlanmalı toplumda risk grubuna göre yaklaşım stratejileri belirlenmelidir . 1970 li yıllardan bu yana vitamin D eksikliği ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki araştırılmaktadır . Daha önce yapılmış bazı analizlerde koroner kalp hastalarında D vitamini eksikliği anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda akut koroner sendromlu hastalarda koroner arter hastalığı yaygınlığı ile D vitamini düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya araştırma merkezleri acil servislerine göğüs ağrısı ile başvurarak ilk değerlendirme sonucu dahil edilme kritelerine uygun olan akut koroner sendrom tanısı alan 118 vaka dahil edildi. Anjiografi öncesi D vitamini, ALT, AST, LDL, HDL, trigliserit, total kolesterol, BUN, kreatin, urik asit değerleri, tam kan sayımı için kan alındı. Koroner anjiyografi kayıtları incelenerek SYTAX skorları hesaplandı. Vakalar D vitamini düzeylerine göre 20 ng/ml olanlar kontrol grubu olarak randomize edildi. Bulgular SPSS 16 programı ile değerlendirldi. Vaka ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon, koroner arter hastalığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. SYNTAX skoru D vitamini düşük olan grup 1 de ortalama 17,48 (4 -104);grup 2 de ise ortalama 6.56 (1- 19,5) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the most important causes of mortality all over the world. Inspite of the advances in medical and percutaneus coronary treatment strategies, mortality is still an important problem for the goverment and health insurance companies and it put a heavy burden on health expanditures. Cardiovascular diseases have a multifactorial basis and because of this reason primary and secondary prevention strategies have to be evaluated in detail and prevention against novel risk factors has to be individualised for every patient. All through the years the link between vitamin D deficiency and cardiovascular disease has been investigated. In most of the research the prevelance of vitamin D deficiency has been found to be high among the patients with non coronary artery disease. In our study we aimed to determine the relation between vitamin D deficiency and the extent of coronary artery disease in patients diagnosed with acute coronary syndrome. We included 118 patients admitted to the emergency services of trial centers and who meet the inclusion criteria and diagnosed with acute coronary syndrome. Before coronary angiography, blood sampling for routine biochemical parameters, complete blood count and 25 OH vitamin D was performed. After coronary angiography SYNTAX score was calculated for each patient. Thereafter, patients were randomised into two groups according to 25 OH vitamin D levels. Patients with vitamin D levels 20 ng/ml were defiend as the control group (group 2). There was no difference between the two groups according to demographic properties and coronary artery disease risk factors. The median value of SYNTAX score was found to be 17,48(4-104) in group 1 and 6,56(1-19,5) in group 2. SYNTAX score was found to be statistically significantly higher in group 1 than the control group(p>0,05). The NLR was found to be 4,23±3,7 in group 1 and 3,33±1,7 in group 2.