Are the skills really integrated in coursebooks? a sample case-yes you can a1.2
Ders kitaplarındaki dil öğretim becerileri gerçekten bütünleşik mi? örnek bir durum-yes you can a1.2
- Tez No: 366235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından basılan ders kitabı“Yes You Can A1.2”nin öğretim süreci sonunda öğrencilerde dört dil becerisinden herhangi birisinin diğerlerinden daha fazla gelişip gelişmediğini incelemektir. Bu alandaki aynı konu (bütünleşik beceri öğretimi) üzerinde yapılan çalışmalardan farklı olarak bu çalışma, ders kitaplarının dört dil becerisini eşit seviyede geliştirdikleri iddiasına rağmen ders kitaplarında bütünleşik dil becerisi öğretimi yanlılığı olup olmadığı tespit etmeye çalışmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, öğrencilerin bu ders kitabını kullandıktan sonra dört dil becerisindeki yeterliliklerindeki değişimi tespit etmeyi amaçlayan bir ön test ve bir son test; ders kitabının dört dil becerisini geliştirmedeki etkililiğini tespit etmeyi amaçlayan bir öğrenci anketi ve öğretmen anketi geliştirilmiş ve Anadolu Liselerindeki 9. Sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Bunlara ek olarak, sonuçları üç temel üstüne oturtmak için öğrencilerle ve öğretmenlerle odak grubu görüşmesi yapılmıştır. Sonuçları yorumlamak için ortalama, standart sapma, frekans, yüzde ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları öğrencilerin ders kitabının dört dil beceriyi geliştirmesi konusunda memnun iken, öğretmenlerin memnun olmadığını göstermiştir. Ayrıca, bulgular“Yes You Can A1.2”adlı ders kitabının dört dil beceriyi geliştirmesi dikkate alındığında okuma becerisi açısından baskın olduğunu ya da okuma becerisi yanlılığı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is any one of the skills that is developed more than the other skills or not at the end of the teaching process of the coursebook“Yes You Can A1.2”published by Ministry of National Education (MONE). Differing from the previous studies on the same topic (integrated skills) in the field, this study tries to find out whether there is integrated skill bias in the coursebooks although they are prepared with the claim that they are integrating the four skills and aiming to develop all of the four skills equally. In order to fulfill this aim, a pre-test and a post-test, which aim to see whether there is change in students' proficiency in four skills after using the coursebook; a student questionnaire and a teacher questionnaire, which aim to determine the perceptions of the students and the teachers on the efficacy of the coursebook in terms of four skills, have been developed and administered to 9th grade students in Anatolian High Schools during 2013-2014 academic year. In addition, a focus group interview has been done both with the students and the teachers so as to triangulate the findings. Mean, standard deviation, frequency, percentage and content analysis has been used to identify and interpret the results. The findings of this research indicate that students are content with the coursebook while teachers are not in terms of the efficacy of it in bettering students' four skills. In addition, the results reveal that“Yes You Can A1.2”is a reading dominant or reading biased coursebook when its teaching of the four skills is taken into consideration.