Arap yazılı basınında sık kullanılan bağlaçların incelenmesi ve Arapça öğretimindeki yeri
Examination of fruquently used conjunctions in Arab printed media and its importance in Arabic language teaching
- Tez No: 366234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arap dilinin dünyadaki önemi günden güne artmaktadır. Özellikle Türkiye'de Arap dili öğretimine yönelik araştırmalarda artış görülmektedir. Bu çalışmada Arap yazılı basınında özellikle gazete ve dergilerde sık kullanılan bağlaçlar ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, ayrı dil ailelerinde yer alan Türkçe ve Arapçadaki bağlaçları kullanmanın önemini ortaya çıkarmak ve bu iki dilde kullanılan bağlaçların farklılık ve benzerliklerine işaret ederek aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmanın kapsamını Arap yazılı basınında ulaşılan dergi ve gazetelerden taranarak bulunan bağlaçlar, kullanım biçimlerine dair örnekler, çözümlemeleri ve Türkçe karşılıkları oluşturmaktadır. Çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan kaynaklar taranarak bağlaçları içeren cümleler incelemeye tabi tutulmuştur. Ulaşılan bağlaç örnekleri anadilde bir bağlam içerisinde verilmiş ve Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Böylece bağlacın kullanımına dair karşılaştırma olanağı sağlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde bağlaç kavramının Türkçedeki tanımları derlenmiştir. Üçüncü bölümde incelenen yazılı basında sık kullanılan bağlaçlar tespit edilmiş ve sınıflandırma yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Arapçada bağlaçların öğretimine katkı sağlayacağı düşünülerek yazılı basından çeşitli örnekler verilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic gains importance by day by in the World. Especially in Turkey, there is incrasement in research for Arabic language teaching. In this study commonly used conjunctions in Arabic media particularly in newspaper and magazines are determined. The aim of this study to demonstrate the significiancy of using conjunctions and to reveal the relations between conjunctions of Turkish and Arabic, which in the different language family, by pointing their similarities and differences. The conjucntions which are found in Arab printed media by scanning from magazines and newspapers usage examples and analysis and also Turkish translations constitue the extent of this study. Scanning method has been used for this study. By scanning attained resources the sentences that containes conjunctions were subjected to this study. Attained examples of conjunctions in vernacular language are presented in a context and translated into Turkish. Thereby it is enable to make a comparision relating to usage of conjunctions. The thesis consists of four parts. The begining one lays stress on the aim importance and method of thesis. In the second part the meanings of conjunction as a term in turkish is compiled. When it comes to third part; the analyzed conjunctions commonly used in printed media are determined and classed. At the end of the study various examples from printed media are given and some suggestions are brought forward with the thought that they contribute the teaching of Arabic conjunctions.