İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin duygusal zeka, motivasyon ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationships between primary school teachers emotional inteligence, motivation and organizational commitment
  1. Tez No: 366246
  2. Yazar: ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre, duygusal zekaları, motivasyonları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma modelinde, iki bağımsız/dışsal (öğretmenlerin duygusal zekaları ve motivasyonları) biri bağımlı/içsel (örgütsel bağlılık) olmak üzere üç değişken bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bartın ilinde resmi ilkokullarda görev yapan 536 ve ortaokulda görev yapan 626, toplamda 1162 öğretmen oluşturmaktadır. Evrene ilişkin örneklem tabakalı örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Örneklem için 32 ilkokulda çalışan 373 öğretmene, 27 ortaokulda çalışan 497 öğretmene anket uygulanmıştır. Bu anketlerin 636' sının geri dönüşü sağlanmıştır. Ancak 111 anket, analiz öncesi veri tarama aşamasında çıkartılmış, geriye kalan 525 anket ile asıl uygulamanın analizleri yapılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”(Schutte Emotional Intelligence Scales),“ Küresel Motivasyon Ölçeği”(Global Motivation Scale) ve“Örgütsel Bağlılık Anketi”(The Organizational Commitment Ouestionnaire- OCQ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 16,0 ve LISREL 8,80 ve AMOS 22 istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, duygusal zekalarını, motivasyonlarını ve örgütsel bağlılığı iyi düzeyde sergilediklerini göstermektedir. Ayrıca, öğretmenlerin duygusal zekaları ve örgütsel bağlılıkları, duygusal zekaları ve motivasyonları arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki vardır. Bunların yanı sıra ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerinin duygusal zekalarında medeni durumlarına göre duyguların değerlendirilmesi alt boyutunda anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Motivasyonlarında cinsiyete göre içsel ve dışsal alt boyutunda, okulun bulunduğu yerleşim birimine göre içsel boyutunda yaşa göre de dışsal motivasyon boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılıklarında ise; cinsiyete, yaşa, medeni duruma, öğrenim durumuna, mesleki kıdeme göre anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relations between emotional intelligence, motivation and organizational commitment of teachers who work at elementary schools in accordance with their perception. Correlational comparacomparative survey method was used in this study. In the model of the survey, there are three variables, two of which are independent/external (emotional intelligence and motivation of teachers) and one of which is the dependent/ internal factor (organizational commitment). The population of survey consists of 1162 teachers; 536 working in offical primary schools and 626 in secondary schools in Bartın. The sample concerning the survey population has been determined by using the technique of stratified sampling. A questionnaire has been conducted with 373 teachers at 32 primary schools and 497 teachers at 27 secondary schools. 636 of the questionnaires have provided feedback fort he survey. However, 111 questionnaires have been removed at the phase of pre-analysis data survey; the main practice (application) has been analysed with the remaining 525 questionnaires. In the survey, Schutte Emotional Intelligence Scales, Global Motivation Scale and The Organizational Commitment Ouestionnaire-OCQ have been used as data collection tools. Statistics packages such as SPSS 16,0 ve LISREL 8,80 ve AMOS 22 have been used for the data analysis. The results of survey indicates that the primary teachers shows their emotional intelligence, motivations and organizational commitment at good-level. In addition, there has been a positive relation between emotional intelligence, motivation and emotional intelligence and organizational commitment for primary school teacher. Also, there has been a difference in teachers sub-dimensional evaluation of emotions with regard to their marital status and a great difference in two degree sub-dimensional level of emotional intelligence in accordance with the grade of education. A significant difference in the motivation of primary school teachers has been detected in internal and external dimensions in terms of their sex and the location of the school. No significant difference has been detected in the internal motivation of teachers; but a great difference in external motivation level. It has been detected that the organizational commitment of teachers at primary schools varies significantly according to sex, age, marital status, educational background, professional seniority and the grade of education.