Görme yetersizliğinden etkilenmiş ve tipik gelişim gösteren çocukların sosyal becerileri ve yönetici işlevlerinin karşılaştırılması
A comprision of social skills and executive functions in children with visual impairment and typically developing children
- Tez No: 366245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların sosyal becerileri ile yönetici işlevlerinin tipik gelişim gösteren akranlarından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek ve sosyal beceriler ile yönetici işlevler arasındaki ilişkiyi görme yetersizliğinden etkilenmiş ve tipik gelişim gösteren çocuklar açısından ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi Görme Engelliler Okullarına ve İlköğretim Okuluna devam etmekte olan 7-11 yaş arası, toplam 132 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın sonuçları görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların sosyal beceri ve yönetici işlevler düzeylerinin tipik gelişim gösteren akranlarından anlamlı ölçüde daha sınırlı olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda, ayrıca, hem görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların hem de tipik gelişim gösteren çocukların sosyal becerileri ile yönetici işlevleri arasında pozitif yönlü doğrusal bir ilişkinin olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış; uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the differences between social skills and executive functions in children with visual impairments and typically developing children and analyze the relations between social skills and executive functions in children with visual impairments and typically developing children. The participants of the study were 132 children, aged between 7-11, and were selected from students who attended elemantary schools for children with visual impairments and typically developing children during the school year of 2013-2014. Results of the study suggest that the social skills and executive functions of the children with visual impairments were lower than the typically developing peers'. The relations between social skills and executive functions has been found to be direct and positive effects both in children with visual impairments and typically developing children. The study results were discussed in the ligths of the related literature and recommendations for practice and further research were provided.