Beden eğitimi dersinin öğrencilerin sosyal gelişim düzeylerine etkilerinin araştırılması (Ankara örneği)
The investigation of the effects of physical education lesson to the social development levels of the students (The sample of Ankara)
  1. Tez No: 366249
  2. Yazar: ALİ MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma ortaöğretim kurumlarında uygulanan beden eğitimi derslerinin öğrencilerin sosyal gelişim düzeylerine etkilerinin araştırılması için yapılmıştır. Araştırmanın evreninin Ankara il merkezindeki liseler, örneklem gurubunu ise bu liselerde okuyan 15- 19 yaş aralığındaki erkek ve kız öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada Hasan Şahan (2007) tarafından geliştirilen geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış“Spor ve Sosyalleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek formu tüm örneklem gurubuna uygulanmıştır. Bu gurupta 5 ortaöğretim kurumundan 500 tane öğrenci bulunmaktadır. Öğrenciler çalışmaya gönüllülük esasına göre katılmıştır. Ölçekleri hatasız dolduran 466 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak beden eğitimi dersi sayesinde öğrencilerin sosyalleştiği, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla sosyalleştiği ve ergenliğin farklı dönemlerinde olan öğrenciler arasında da farklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been made to investigate of teaching physical education in secondary schools, students' levels of social development was performed. Studies of high school in Ankara city centre of the universe, studying in these schools while the sample group 15 - 19 is composed of male and female students in the age range. Research Hasan Sahan (2007) developed by the proven reliability and validity“Sports and Socialization Scale”is used. The questionnaire was administered to all sample groups. In this group of 500 students from five secondary schools is located. 466 people filled out questionnaires were evaluated correctly. As a result, the socialization of students through physical education classes, male students than female students socialize more, and in different stages of puberty as there are differences between students who have emerged.