Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar: Robot uygulamaları
Innovative approaches in education: Robotic applications
- Tez No: 366262
- Danışmanlar: DR. BİLAL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Lego Mindstorms® NXT robot kitinin eğitim materyali olarak kullanıldığı bilimsel çalışmalardaki eğilimleri araştırmak ve yayınların ülkeye, uygulama yapılan okul düzeyi/türüne, yıllara, derslere ve çalışma türüne göre dağılımlarını belirlemektir. Doküman analizi metodu kullanılan bu çalışma kapsamında İngilizce ve Türkçe dillerinde yayınlanmış 163 yayın incelenmiş ve çalışmanın örneklem seçim kriterlerine uygun 48 yayın analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen yayınlar, yayın yılı, yapıldığı ülke, örneklem sayısı, metot, yayın türü, ilgili ders, ders türü, uygulamanın gerçekleştirildiği okul düzeyi ve bilimsel çalışma türlerine göre kodlanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, 15 adet bildiri, 23 adet makale, 6 adet yüksek lisans tezi ve 4 adet doktora tezi yapılmıştır. Yayınların yaklaşık yarısında araştırmacılar nicel araştırma teknikleri kullanmışlardır. Çalışma kapsamında incelenmiş yayınların tümünde Lego Mindstorms® NXT'nin bağımlı değişken/ler üzerinde olumlu yönde etkisine yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmacılar, uygulama yapmak üzere en çok ortaokul düzeyini tercih etmişlerdir. Bulgulara göre en çok yayın 2012 yılında yapılmıştır. Son olarak, disiplinler arası çalışmalar, Lego Mindstorms® NXT robot kitinin eğitim materyali olarak kullanıldığı uygulamalarda en çok tercih edilmiş alandır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to look for trends in research studies which Lego Mindstorms NXT® robotic set was used as an educational tool and to determine the general trends of these research studies by collect information like country, school level, study year, course and research technique. In this study which was used content analysis research design there are 163 research studies which are published in English and Turkish examined and according to the sample selection criteria, 48 researches was analyzed. Research studies are examined in this study were coded and anlayzed according to study year, country, sample size, method, research type, course, course field, school level and scientific study type. The findings of the study indicated that 15 proceedings, 23 articles, 6 master theses and 4 PhD. dissertations have been published. For approximately half of the publication, researchers have used qualitative research techniques. The research studies have been examined in this study were encountered that possitive effect of the Lego Mindstorms® NXT on the dependent variables. Researchers have mostly preferred to secondry school for application. According to the findings, most publications were made in 2012. Finally, interdisciplinary courses which in Lego Mindstorms® NXT robot kits were used as an educational tool is the most preferred area.