60-72 aylık çocukların resimlerine duygusal tiplemelerin yansıması
The emotional stereotypes reflections to 60-72 month year old children's paintings
- Tez No: 366263
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, 60-72 aylık çocukların resimlerine duygusal tiplemelerin yansımasını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim öğretim yılında Çankırı il merkezindeki MEB'e bağlı resmi bağımsız anaokullarına tam gün devam eden 60-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Durum Çalışması niteliğinde olan araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örneklem yöntemi ile seçilmiş 73 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada, çocuklar ve ailelerine ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla ''Genel Bilgi Formu'', çocukların resimlerine duygusal tiplemelerin yansımasını incelemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“60-72 Aylık Çocukların Resimlerini Değerlendirme Formu”kullanılmıştır.“60-72 Aylık Çocukların Resimlerini Değerlendirme Formu”ile toplanan veriler ''n'' sayıları üzerinden değerlendirilerek içerik analizi ve puanlayıcı güvenirliğini değerlendirmek amacıyla kappa uyum analizi yapılmıştır. ''60-72 Aylık Çocukların Resimlerini Değerlendirme Formu'' nun kapsam geçerliğini değerlendirmek için ise kapsam geçerlik oranı değerleri hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, çeşitli duygu durumlarının (nötr duygu, mutluluk, mutsuzluk, öfke/kızgınlık, korku) yansıtıldığı insan figürü çizimlerinde duygu durumuna göre bir fark olmaksızın; çocukların değişik özellikteki renkleri tercih ettikleri, duygu durumuna göre fark olmayan çizimsel özellikler gösterdikleri, yarısından fazlasının olumsuz duyguların yansıtıldığı insan figürünü uzun çizdikleri, herhangi bir duygu durumunun karakterize edilmediği (Nötr Duygu) insan figürünü kısa çizdikleri, duygu durumuna göre bir fark olmaksızın insan figürünü genellikle kağıdın alt kısmına ve sol tarafına çizdikleri, çizilen insan figüründe detaya yer verdikleri, durumu/duyguyu anlaşılır şekilde ifade ettikleri, çoğunlukla aileden birini çizdikleri belirlenmiş, çocukların çok az bir kısmının çizilen insan figürlerinde harekete yer verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the reflections of the emotional stereotypes to 60-72 month old children's paintings. The universe of it are 60-72 month old kids studying in full time in official kindergartens connected to the Ministry of Education in Çankırı city centre. The study group of the research in the nature of Case Study are 73 kids selected by the sampling method. In the research process,“General Information Form”is used to collect personal information relating to kids and families ;“60-72 Month Old Kid's Paintings Evaluation Form”is used to examine the emotional stereotypers reflection to kid's paintings. The information collected by“60-72 Month Old Kid's Paintings Evaluation Form”are evaluated the number of“n”, and kappa analysis application is used to evaluate the content analysis and reliability of raters. The content validity ratio values are calculated to assess the content validity of“60-72 Month Old Kid's Painting Evaluation Form”. As a result of the research, it is assigned that there is no difference depending on mood in human figure drawings which reflected a variety of mood (happiness, sadness, neutral feelings, anger and fear) so it is determined that kids prefer the colors in different nature, show graphically features that independent from the mood; over half of them draw tall human figure when they reflect negative feelings; they draw short human figure when hey characterize no mood ; generally they draw the human figure to the left bottom. They give details for the figure, express their feelings clearly. It is also noted that they generally draw a member of their family , a minority of them draw moving human figure.