20. yüzyılda Hollywood sinemasının modaya etkisi
The effect of Hollywood cinema on fashion in 20th century
  1. Tez No: 366274
  2. Yazar: MARYAM ZIAEI
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada, farklı disiplinler olarak görülen sinema ve moda sanatları arasındaki görsel sunum özellikleri, etkileşim alanları ve teknik yapılanmalarda ortak noktaların araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda her iki alanda da önemli sanatçıların, sinemanın görsel zenginliğini ortaya koyarken faydalandığı noktalar ve teknik gelişmelerin moda alanında kendisine ne derece yer bulduğu örneklerle sunulmuştur. Hollywood filmleri özelikle 20. yüzyılda önemli etki yaratmış ve canlı kent yaşamını bütün açıklığıyla yansıtmıştır. Starların moda ve yaşam tarzı üzerindeki etkilerini, Hollywood'un Altın Çağ'ı olarak adlandırılan 1920-1960 yılları arasında daha fazla görmekteyiz. 2000'lere gelindiğinde bu etki azalmış olsada devam etmiş, günümüzde hala devamlılığı sürmektedir. Araştırmanın içeriğinde, moda ve kostüm tasarımı süreçlerinin tarihsel süreçte medya ve özellikle sinemanın etkisi ve toplumsal yönden hangi evreleri geçirdiği ve modanın bu evrelerin birbirini izleyen; nasıl bir bütün oluşturduğunu anlamakta yattığı düşünülmektedir. 1910-2000 yılları arasında modaya etkilediği düşünülen rastlantısal olarak seçilmiş ondokuz filmdeki kadın oyuncuların kostümlerinden örnekler alınmıştır. Araştırma kapsamında, The Birt of a Nation (Bir Ulusun Doğuşu) - 1914, Plunder - 1923, Romance - 1930, Letty Lynton - 1932, Romeo and Juliet (Romeo ve Juliet)- 1936, The Jungle Princess (Jungle Prenses) - 1936, Gone With the Wind (Rüzgaz Gibi Geçti) - 1939, Gilda (Şeytanın Kızı Gilda)- 1946, Samson and Delilah - 1949, All about Eve (Perde Açılıyor) - 1950, Place in the Sun - 1951, Sabrina - 1954, Rear Window (Arka Pencere) - 1954, Cat On A Hot Tin Roof (Kızgın Damdaki Kedi) - 1958, Breakfast at Tiffany's (Çılgınlar Kraliçesi) - 1961, Bonnie and Clyde (Bonnie ve Clyde) - 1967, Annie Hall - 1977, Pulp Fiction (Ucuz Roman) - 1994, The Matrix - 1999, gibi filmlerin kadın oyuncu kostümleri, modayı nasıl etkilediği ve moda ile etkileşimi analiz edilmiştir. Kostümlerin kendi döneminin giysi özelliklerini yansıtıp yansıtmadığı karşılaştırılarak, hem dönemi ile etkileşimi, hem de yeni moda tarzlarını nasıl oluşturdukları araştırma kapsamı içine alınmıştır. Bu tarzlar vintage olarak yaşamaya devam etmektedir. Bir sinema filminin üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin etkisini yitirmeden yaşayabileceğini, kostümlerinin hem benzer hem de birebir tarzlarının devam ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this research,it is aimed to serch on the common points of the specifications of visual presentation,areas of interaction and techniques embodiments of cinema and fasion arts which have been seen as different branches.The place of points and technical developements that İn both fields are used by, important stars to present the visual richness of cinema are presented by samples. Hollywood movies have created an important effect, specially during the 20th century by reflecting the live city life with all of its clearness.We can see the effect of stars on fashion and life style more between 1920 -1960,the period which is called'Hollywood golden age'. Despite some reduction in 2000s, this effect has been continuing also in our days. In this research it is thought that andrestanding the effect of medya and specially cinema on the historical process of fasion and costume design, and its social processes is possible with undrestanding the whole Picture of fasion under these processes. There are some randomly selected samples of the costum of 19 actress of 19 movies that are thought to enfluence the fasion in the period of 1910 - 2000. İn these research the interaction of the coştum of actresses of the movies, The Birt of a Nation - 1914, Plunder- 1923, Romance - 1930, Letty Lynton - 1932, Romeo and Juliet- 1936, The Jungle Princess - 1936, Gone With the Wind - 1939, Gilda - 1946, Samson and Delilah - 1949, All about Eve - 1950, Place in the Sun - 1951, Sabrina - 1954, Rear Window - 1954, Cat On A Hot Tin Roof - 1958, Breakfast at Tiffany's - 1961, Bonnie and Clyde - 1967, Annie Hall - 1977, Pulp Fiction - 1994, The Matrix - 1999 and the fasion,and the way they have affected the fasion has been analysed.in this analyse it is searched whether these costums reflect the speciallities of their own historic period cloths or not.as well as explainig the way of forming new fasion styles..these styles have been continuing to live as 'vintage'. İt is thought that the style of a costum whether in its original shape or a simillar one is continued,as long as it has not lost its effect ,with not caring about the time that has been passed over it.