Kahramanmaraş halk eğitim merkezlerindeki takı tasarımı programının incelenmesi
The exami̇nati̇on of jewelry desi̇gn's educati̇onal program at Kahramanmaras publi̇c educati̇on center
- Tez No: 366275
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezlerindeki takı tasarım programının incelenmesi, günümüzdeki yeri, bu kurslarda eğitim alan kursiyerlerin kurstan beklentileri ve kurs sonundaki düşüncelerinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma evresini 2012- 2013 öğretim yılın da Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezlerindeki takı tasarımı kursuna katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Bu programda eğitim alan 30 kişi örneklem olarak tesadüfi yöntemle seçilmiştir. Kursiyerleri uzman görüşleriyle hazırlanan anket uygulanmış, elde edilen anket sorularının her bir seçeneğinin toplam frekansları belirlenerek yüzdeler belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları alınarak bulgular tablolarda verilmiş tablolar yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezlerindeki takı tasarımı programına gelen kursiyerlerin % 100' ünün bayan olduğu görülmüştür. Öğrenim durumlarının çoğunluğu lise mezunu olduğu görülmüştür. Kursiyerler bu kurstan çevreden haberdar olmuştur. Kursu tercih etme nedenleri çoğunlukla aile gelirine katkıda bulunmak içindir. Takı yapımında kullanılan malzemeler genellikle yurt için de malzeme satan iş yerlerinden temin edilmiştir. Takıda en çok kullanılan ham maddenin metal olduğu görülmüştür. Takı çeşitlerinin içerisinde en çok üretilen takı bileklik olup bunu kolye ve yüzük takip etmektedir. Kursta yapılan ürünler ile piyasada satılan ürünler arasında çoğu zaman benzerliğin olduğu belirtilmiştir. Kursun programının ve kursta yararlanılan kaynakların yeterli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The goals for this research is to observe the jewelry design program at Kahramanmaraş Public Education Center, its importance at the present time, and the expectations of the trainees who have attended these courses and listening to the trainees opinions at the end of the course. The trainees who have attended the jewelry design course at Kahramanmaraş Public Education Center in 2012 - 2013 academic year make the progress of this research. Thirty people who have attended this program have been chosen randomly for sampling. Trainees are given a survey which are created by the directions of experts. Percentages have been determined by the total frequency of the survey options. Charts have been commented. This research has shown that one-hundred percent of the trainees who have attended the jewelry design program at Kahramanmaraş Public Education Center were female. Most of the trainees' educational status was high school level. Trainees have heard of this course from surroundings. The reason for their attendance is mostly contributing to their families. The materials for the jewelry designing course were provided from domestic stores. The most used material in the course was metal. The most created jewelry was bracelets, followed by necklaces and rings. The products which were made during the course and the products found in stores showed similarities. The program and the sources of the course was sufficient.