Müzik kaynak kitaplarının 2017 ilköğretim müzik dersi öğretim programına uygunluğunun öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi (Van ili örneği)
The analysis of the convenience of the music source books to the teaching program of 2017 music lessons in according with teacher's sights (Van province example)
- Tez No: 551244
- Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademe (ortaokul) düzeyi eğitim verilen okullarda uygulanan müzik eğitiminin yerinin önemini vurgulamakla birlikte, müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda, 2017 yılında güncellenmiş ve halen kullanılmakta olan programın okullarda aktif bir şekilde uygulanabilirliğinin tespiti, müzik derslerinde yararlanılması beklenen müzik kaynak kitaplarından ne derece yararlanıldığı ve bu kitapların yeni ve güncel müzik öğretim programıyla uyumu, programda hedeflenen davranışlara uygunluğunun ortaya konması için hazırlanmıştır. Bu araştırma müzik öğretmenlerinin ders işleyiş biçimlerine yol gösterici olması ve ışık tutması açısından önemli olup, araştırmada müzik eğitiminin temellerinin atıldığı dönem olması sebebiyle İlköğretim düzeyi öğretim programı ele alınmıştır. 2017 Öğretim Programının yanı sıra, program dahilinde ders işlenişindeki değişiklikler, en önemli materyallerden olan kitaplardan ne tür kaynakların kullanıldığı, programla ilgili karşılaşılan problemler ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini, Van ilinde görev yapan 17 müzik öğretmeni ve kullandıkları kaynak kitapları oluşturacaktır. Araştırmanın yöntemi nitel bir araştırma olup mevcut durumu olduğu gibi yansıtacağından ve genel bir bakış içereceğinden betimsel bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
This research which emphasis the importance of music education given at secondary schools, was prepared to show the program updated with the music tutors reviews in 2017 can still be applied actively at schools, how the music source books were used, the harmony of these books with the updated musical training, and the harmony of the targeted behaviors. In this research which has a great importance to show a teaching way for music tutors, primary school training level which is the basic level for music training was taken as reference. Besides the 2017 Education Program, changes at teachings, the source books, the problems related with the program were presented. The samplings of this study is composed of 17 music tutors who work in Van and their source books. This study is a descriptive research since the method of the study is qualitative and it will reflect present situation and include a general sight.