Sağlık eğitimi alan üniversite öğrencilerinde bilişsel-davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitim programının sosyal medya bağımlılığı ve öz kontrol üzerine etkisi
The effect of cognitive behavioral approach-based psychoeducation program on social media addiction and self-control in university students receiving health education
- Tez No: 764428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KAYA SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, sağlık eğitimi alan üniversite öğrencilerinde bilişsel-davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitim programının sosyal medya bağımlılığı ve öz kontrol üzerine etkisini belirleme amacıyla ön test, son test ve kontrol gruplu seçkisiz deneysel desende yapıldı. Araştırmanın evrenini Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO(Meslek Yüksekokulu) Yaşlı Bakım (Ö.Ö/İ.Ö), Evde Hasta Bakımı (Ö.Ö/İ.Ö), programları ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü birinci ve ikinci sınıf öğrencileri oluşturdu. Araştırmanın örneklemanın örneklemini 46 deney ve 49 kontrol grubu olmak üzere toplam 95 öğrenci oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ve Kısa Öz Kontrol Ölçeği kullanıldı. Deney grubuna 9 hafta boyunca Sosyal Medya Bağımlılığını Azaltma Psikoeğitim Programı (SOMBAP) uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişimde bulunulmadı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), bağımsız örneklem t testi ve ANOVA analizi kullandıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized experimental design with pretest, posttest and control groups in order to the effect of cognitive behavioral approach-based psychoeducation program on social media addiction and self-control in university students receiving health education. The universe of the research consisted of the first and second students of the Iğdır University Health Services Vocational School Elderly Care (Ö.Ö/İ.Ö), Home Patient Care (Ö.Ö/İ.Ö)programs and Faculty of Health Sciences Nursing Department. The sample of the research sample consisted of a total of 95 students, 46 of which were in the experimental group and 49 in the control group. General Information Form, Social Media Addiction Scale (SMDS) and Brief Self-Control Scale were used as data collection tools in the study. Social Media Addiction Reduction Psychoeducation Program (SOMBAP) was applied to the experimental group for 9 weeks. No intervention was made in the control group.