İrlanda-Kanada-Singapur ile 2013 Türkiye Fizik Eğitim Programı'nın karşılaştırılması
Comperative of 2013 physics curriculum and physics curriculums of Ireland-Canada-Singapore
- Tez No: 366326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de Orta Öğretim kurumlarında uygulanan eğitim programlarının kuramsal amacını; TIMSS ve PISA gibi uluslar arası sınavlarda ülkemizden daha başarılı olan Kanada, İrlanda, Singapur'da uygulanmakta olan eğitim programları ile içerik, hedef kazanım, eğitim durumları ve sınama durumları (ölçme ve değerlendirme) boyutları ile karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesidir. Yapılmış olan bu çalışmanın araştırma modeli doküman incelenmesine dayalı tarama modelidir. Adı geçen ülkelerin öğretim programlarına öncelikli olarak internet ortamından ulaşılarak Türkçe'ye çevirileri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; En kapsamlı ve yoğun içeriğin İrlanda Fizik Öğretim programında olduğu, sayıca en fazla kazanımın Türkiye Fizik Öğretim Programında olduğu, Kazanımların Bloom Taksonomisine göre en dengeli dağılımının Kanada Fizik Öğretim Programında olduğu, öğretme etkinlikleri olarak Kanada Fizik Öğretim Programının daha zengin olduğu, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından Türkiye Fizik Öğretim Programına en benzer programın İrlanda Fizik Öğretim Programı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and determine the similarities and differences of the theoretical purpose of the training programs which are applied at Middle School institutions in Turkey with the education programs which are applied in Canada, Ireland, Singapore which are more successful than our country in the international exams such as TIMSS and PISA in terms of content, target gain, education statuses and test conditions (measurement and assessment) dimensions. The research model of this study is the document analysis based scanning model. The instruction programs of these countries were primarily accessed on the internet and translated into Turkish. As a result of the research, it was concluded that the most comprehensive and intense content was in Ireland Physics Curriculum, the highest gain in number was in Turkey Physics Curriculum, the most balanced distribution of the Gains based on Bloom Taxonomy was in Canada Physics Curriculum, Canada Physics Curriculum was richer in teaching activities, and the most similar program to Turkey Physics Curriculum was Ireland Physics Curriculum in terms of contents, education statutes and test conditions.