The effects of focused instruction on the receptive and productive knowledge of formulaic sequences
Söz dizinlerine odaklı öğretimin bu dizinlerin alıcı ve üretici bilgisine olan etkileri
- Tez No: 366325
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler arasında, söz dizinlerine odaklı eğitimin, bu dizinlerin alıcı ve üretici bilgilerine olan etkilerini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde genel İngilizce dersine devam etmekte olan alt-orta seviyedeki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki 15 öğrenci, kullanmış oldukları ders kitabındaki söz dizinlerine dikkat çekilen bir uygulamaya tabii tutulurken, diğer 15 öğrenci bu konuda herhangi bir eğitim almamıştır. Uygulama süreci on haftada tamamlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, uygulama süreci sona erdikten sonra her iki gruba da uygulanan farklı türdeki alıcı ve üretici söz dizini bilgisi testleriyle elde edilmiştir. Test puanlarının analizi ve karşılaştırılması, öğrencilerin söz dizinleri hakkındaki farkındalıklarının artırılmasının öğrencilerin alıcı ve üretici söz dizin bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir. Çalışma, kontrol grubundaki öğrencilerin birlikte kullanılan kelimelere dikkat etmediği sonucunu da ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, söz dizinlerini vurgulayarak öğrencilerin bu öğeleri fark etmelerini sağlamanın, öğrencilerin söz dizinlerini başarılı şekilde öğrenmeleri açısından etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of focused instruction on the receptive and productive knowledge of formulaic sequences among EFL learners. The study group in the research comprised two groups of pre-intermediate EFL learners who enrolled in a general English course at Gazi University Turkish Language Learning, Research and Application Centre. While 15 students received experimental instruction in which formulaic sequences in the course book followed by students were brought to their attention through additional exercises, the other 15 did not receive such kind of instruction. The treatment process took ten weeks to complete. The quantitative data of the study were gathered through self-design receptive and productive knowledge of formulaic sequence tests that were administered to both groups after the treatment process was over. The analysis and comparison of the test scores indicated that raising students' awareness about formulaic sequences and practice can help students improve both productive and receptive knowledge of these sequences. The study also showed that students in the control group did not notice words which are used together without guidance. Therefore, it was concluded that emphasizing formulaic sequences ensuring that students notice these items seems to be an influential strategy for successful formulaic sequence learning.