PISA'da başarılı ülkelerin ve Türkiye'nin ana dili öğretim programlarının incelenmesi ve programların ANFIS ile analizi
Investigating native language curriculum of successful countries in PISA and Turkey and the analysis of curriculums by using ANFIS
  1. Tez No: 736350
  2. Yazar: DİLAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu araştırmanın amacı üç dönemde yürütülen 2012, 2015 ve 2018 PISA uygulamasının okuma becerisi kısmında sürekli ilk 10 içerisinde başarı gösteren Singapur, Hong Kong, Güney Kore, İrlanda, Finlandiya, Kanada'nın ana dili öğretim programları ile sıralaması yükselen İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ana dili öğretim programlarını incelemek ve Türkçe öğretim programıyla karşılaştırmalı olarak ANFIS ile analiz etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi ile araştırmanın veri kaynağını oluşturan Singapur, Hong Kong, Güney Kore, İrlanda, Finlandiya, Kanada, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye ana dili öğretim programları incelenmiş,“kod - tema”olmak üzere alt unsurlara bölünmüş, söz konusu ana dili öğretim programları ANFIS yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bu kısmında karma yöntemin“yakınsayan paralel karma yöntem”deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda söz konusu ana dili öğretim programlarının içerik yapıları, beceri dağılımları, kazanım sayıları, kod-tema kategorileri gösterilmiştir. Ana dili programlarının içerik yapılarındaki becerilere dayalı kod-tema kategorileri ve PISA puanları, ANFIS analizinde kullanılacak modelleri oluşturmuştur. Araştırma kapsamındaki ana dil öğretim programlarında“dinleme-konuşma-okumayazma”becerileri ortak beceriler olarak belirlenmiştir.“Okuma-dinleme, okuma-konuşma, okuma-yazma ve okuma-dinleme-konuşma-yazma”olmak üzere okuma becerisine göre dört farklı kombinasyon oluşturulmuştur. Bu dört farklı kombinasyon ANFIS için dört model anlamına gelmektedir. Her modelde, her bir becerinin PISA puanı üzerindeki etkisini incelemek için farklı girdi (beceri) ve çıktı değişkeni (PISA puanı) kombinasyonları geliştirilmiştir. Araştırmada ülkelerin tamamının program içeriklerine yer verilirken, ortak olarak alınan dört dil becerisi içerisinde dinleme becerisinde en fazla kazanım sayısına sahip ülkenin Güney Kore (53), en az kazanım sayısına sahip ülkenin İsveç (4) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma becerisinde en fazla kazanım sayısı Güney Kore'de (57), en az kazanım sayısı İsveç'te (4); okuma becerisinde en fazla kazanım sayısı Türkiye'de (142), en az kazanım sayısı Singapur'dadır (9). Yazma becerisinde 100 kazanım sayısı ile en fazla kazanımı barındıran ülke Kanada olurken, Finlandiya yazma becerisine ait bir kazanım bulundurmamaktadır. Araştırmanın ANFIS analizi kısmındaki sonuç ise; tüm dil becerilerindeki kazanım sayısı ile PISA başarı puanı arasında doğru orantı bulunmadığını; okuma-dinleme, okuma-konuşma, okuma ve yazma arasındaki ilişkinin“çok iyi”, okuma-dinleme-konuşma-yazma arasındaki ilişkinin ise“ortalama”düzeyde anlamlı olduğunu göstermiştir. Okuma becerisinde başarıya ulaşmak için tüm dil becerilerinin bütünleşik şekilde kullanılmasının ilişki değerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Grafiklerde Türkiye'nin her modelde çizgiden uzak olması, ilişkili grubun dışında olduğunu gösterirken grafik çizgisi boyunca diğer ülkelerin yakın dağılımı, bu ülkelerin program içeriğinin eşleştiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma ile ANFIS gibi yapay zekâ modelleme tekniklerinin belirsiz sonuçların değerlendirilmesinde, özellikle sosyal bilimler alanında kullanılabilecek özgün ve etkili bir teknik olarak ulusal düzeyde tasarlanabilecek ana dili öğretim programlarının veya sınavların geliştirilmesine faydalı olacağı düşünülmektedir. Çalışmanın sonunda elde edilen nitel ve nicel veriler doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the native language curriculum of Singapore, Hong Kong, South Korea, Ireland, Finland, Canada, which are consistently successful in the top 10, and Sweden, The United States, whose ranking has been rising in the reading part of the 2012, 2015 and 2018 PISA application conducted in the last three periods and to analyze by ANFIS in comparison. In the research, native language curriculum of Singapore, Hong Kong, South Korea, Ireland, Finland, Canada, Sweden, the United States and Turkey, which constitute the data source of the research, were examined by document review from qualitative research methods and divided into sub - elements,“code-theme”, and also the datas were analyzed using the ANFIS method.In this part of the research, the 'converging parallel mixed method' which is a mixed method was used. Accordingly, the differences of these native language curriculum in terms of content structures, skill distributions, number of outcomes, code-theme categories were determined. Code-theme categories and PISA scores based on skills in the content structures of native language programs have created models to be used in ANFIS analysis.“Listening-speaking-readingwriting”skills were identified as common skills in the main language teaching programs covered by the research. Four different combinations have been created according to reading skills, including“reading-listening, reading-speaking, reading-writing and readinglistening-speaking-writing”. These four different combinations mean four models in ANFIS. In each model, different combinations of input (skill) and output variable (PISA score) were developed to research the effect of each skill on the PISA score.While the program contents of all countries were included in the research, it was concluded that the country with the highest number of listening skills outcomes in four common language skills was South Korea (53), and the country with the fewest number of outcomes was Sweden (4). The highest number of outcomes in speaking skills was in South Korea (57), the fewest number of outcomes was in Sweden (4); the fewest number of outcomes in reading skills was in Turkey (142), the fewest number of outcomes was in Singapore (9). While Canada was the country with the highest number of outcomes of 100 in writing skills, Finland does not have any outcome number in writing skills. The result of the ANFIS analysis showed that there was no direct correlation between the number of outcomes in all language skills and the PISA success score; the relationship between reading-listening, reading-speaking, reading-writing were“very good”, and the relationship between reading-listening and speaking-writing was meaningful at an“average”level. It has been determined that the integrated use of all language skills to achieve success in reading skills reduces the relationship value. The fact that Turkey is far from the line in each model in the charts shows that it is outside the related group, while the close distribution of other countries along the chart line has revealed that the program content of these countries matches. With this research, it is believed that artificial intelligence modeling techniques such as ANFIS will be useful in evaluating uncertain results, especially in the development of native language teaching programs or exams that can be designed at the national level as an original and effective technique that can be used in the field of social sciences. Recommendations were presented in accordance with the qualitative and quantitative data obtained at the end of the research.