6. sınıf matematik dersi geometri öğrenme alanında origami etkinliklerine yer verilmesinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of giving a place to origami activities on students' success at the sixth grade of mathematics lesson in geometry learning area
  1. Tez No: 366328
  2. Yazar: BUKET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, 6.sınıf matematik dersi geometri öğrenme alanında origami etkinliklerine yer verilmesinin öğrenci başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, kontrollü ön test – son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin uygulama, 2012-2013 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları iki şube arasından rasgele belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan hazırbulunuşluk testi (ön test) ve başarı testi (son test) uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uygulama öncesinde hazırbulunuşluk testi (ön test) her iki gruba da uygulamış ve gerekli veri analizleri yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmiştir. Uygulama süresince, deney grubunda araştırmacının oluşturduğu origami etkinlikleri ile öğretim yapılırken, kontrol grubunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut 6.sınıf öğretmen kılavuz kitabındaki etkinliklere uygun olarak dersler işlenmiştir. 16 ders saati süren uygulama sonrasında, her iki gruba da başarı testi (son test) uygulanmıştır. Araştırmayla ilgili verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ortalama puanları ile standart sapmaları hesaplanmıştır. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda t testinden yararlanılmış ve puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı 0,05 düzeyinde yorumlanmıştır. Yapılan veri analizinde, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin hazırbulunuşluk testi (ön test) puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, başarı testi (son test) puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırma sonucunda, matematik dersi geometri öğrenme alanında origami etkinliklerine yer verilmesinin, uygulanmakta olan sisteme göre, öğrenci başarısı üzerinde daha olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin origami etkinlikleriyle matematik öğrenme sürecinden daha fazla keyif aldıkları ve matematik dersine karşı daha olumlu tutumlar geliştirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyse the effect of giving a place to origami activities on students' success at the sixth grade of mathematıcs lesson in geometry learnıng area. Controlled quasi-experimental pretest-posttest design was used in this study. Practice related to this study was carried out in 2012-2013 Education year with sixty students belonging to a public school of Yenimahalle in Ankara. Experimental group and control group were chosen randomly from those two classes. Prior learning test (pretest) and success test ( posttest) which are used for gathering data were developed by researcher by taking experts' remarks into consideration. Prior learning test (pretest) was applied to both groups before practice and after analysing necessary datas practice was started. During the practice, education was carried out with origami activities made by the researcher in the experimental group while in control group it was done by depending on the activities in teacher guide book for sixth grades which is made by Ministry of Education. Success test ( posttest) was applied to both groups after the practice lasting sixteen class period. SPSS programme was used for the statictical analysis of the datas related to study. Average points and standard deviations of experimental group and control group were calculated T test was used for comparing the intragroup and intergroup points and the relevance of difference in point averages was interpreted as 0,05 level. In data analysis, no important differences were observed among the prior learning test (pretest) points of experimental group and control group students while there were significant differences observed in favour of experimental group when the success test (posttest) points were analysed. In research result; it was understood that, as for the system in practice, giving place to origami activities in mathematıcs lesson ın geometry learnıng area had positive effects on success. In addition, it was observed that students had more fun with origami activities and their attitudes to mathematics were increased possitively.