İlköğretim 6.sınıf matematik dersi kesirler konusunun excel yardımıyla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the teaching fractions with excel on mathemati̇cs achievements and atti̇tudes of sixth-grade students
- Tez No: 366334
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 6. sınıf matematik dersi kesirler konusunun Excel yardımıyla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen üzerine modellenmiştir. Araştırma, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Elazığ ili Merkez Tevfik Yaramanoğlu Ortaokulu'nda öğrenim görmekte olan 62 öğrenci ile toplam 12 ders saati(3 hafta) süresince gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde deney ve kontrol grupları yansız bir şekilde belirlenmiş ve bu gruplardaki öğrenciler farklı değişkenler(karne notu, öntest puanı vb.) açısından eşitlenmeye çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında 18 çoktan seçmeli sorudan oluşan matematik başarı testi ile 20 maddeden oluşan matematik tutum ölçeği kullanılmıştır. Dersler deney grubunda Excel programının kullanıldığı bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda ise programın öngördüğü mevcut öğretim yöntemleri kullanılarak işlenmiştir. Deneysel işlem sonrasında elde edilen veriler bağımlı ve bağımsız örneklemler t testi kullanılarak SPSS programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bilgisayar destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile mevcut öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmada, kullanılan öğretim yöntemlerinin, her iki grubun da matematik dersine karşı tutumlarında olumlu etki yarattığı gözlenmiştir. Ancak uygulanan öğretim yönteminin öğrencilerin matematik dersine karşı tutumlarına etkisi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of the teaching fractions with Excel on mathematics achievements and attitudes on sixth-grade students. On this direction, the research was modelled on quasi-experimental pretest-posttest design. This research was applied in 2012-2013 academic year at spring term on the total 62 students in 6-A and 6-C of Elazığ Tevfik Yaramanoğlu Elementary School lasting 12 lessons (three weeks). Groups had been chosen randomly. Students of experimental and control groups were tried to make equal due to variables (such as grade, exam results and pretest scores). The data were collected through mathematics achievement test and mathematics attitude scale. Tests were given as pretest and posttest to both groups before and after experimental process. In experimental group computer assisted instruction used Excel method was used and in control group constructivist model based on was used. After the experimental process tests were used as posttest and the data were analyzed by SPSS program with independent sample t test and paired sample t test in order to find out the difference between the achievement and attitude levels of the groups. As a result of the data obtained through the research, it was determined that Excel made a statistically significant difference in favor of the experimental group in terms of achievement in mathematics. Furthermore, computer assisted instruction approach increased the attitudes of the students towards mathematics positively. But, there was not a statistically significant difference about attitudes between both groups.