John Dewey'in eğitim görüşleri ve Türk eğitim sistemine etkileri
The perspective of John Dewey about education and influences on Turkish education system
- Tez No: 366351
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
John Dewey'in eğitim görüşleri ve Türk eğitim sistemine etkileri nelerdir? ana problemine yanıt arayan araştırma, John Dewey'in pragmatik eğitim anlayışı içerisinde yer alan unsuları açıklamayı ve bu anlayışın Türk eğitim sistemine sağladığı katkıyı incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma ön bölüm, ana bölümler, ekler ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölüm, araştırmanın“giriş”bölümüdür ve bu bölümde problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar, tanımlar ve ilgili araştırmalar yer almaktadır. İkinci bölüm, araştırmanın yöntem bölümüdür ve bu bölümde araştırmanın modeli ile veri toplama teknikleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde,“John Dewey'in Pragmatizmi”ana başlığı altında Dewey'in yaşamını, etkilendiği entelektüel ve akademik çevreyi, eserlerini ve onu diğer pragmatist düşünürlerden ayıran özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde,“John Dewey'in Eğitim Görüşleri”başlığı altında geleneksel eğitim anlayışının yanlışlarını ortaya koyan Dewey'in bu anlayışa bir alternatif olarak geliştirdiği deneyim temelli ilerlemeci eğitim anlayışı incelenmiş ve demokratik eğitim görüşleri açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde, John Dewey'in 1924 yılında Türk eğitim sisteminin sorunlarını tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirmek amacıyla geldiği Türkiye seyahati ve incelemelerini ayrıntılı bir biçimde kaleme aldığı raporu incelenmiş; bu rapordaki hususlara ilişkin yapılan değerlendirmelere yer verilmiş ve bu hususlar araştırmacı tarafından da yorumlanmıştır. Altıncı bölümde ise araştırmada ulaşılan sonuç ile araştırmacının Türk eğitim sistemindeki aksaklıklara ilişkin çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study which tried to figure out the main problem of“What are the basic views of John Dewey about education and the influences on Turkish education system?”aimed to explain elements of Dewey's the pragmatic education approach and the contribution it to Turkish education system. The research includes the preface, main parts, additions, and the bibliography. The first part is the introduction to the research and this part includes the problem, aim significance, limitedness, definitions of the research and the related researches. The second part is consist of the methodoloyg of the research and this part includes the model of the research and the data gathering techniques. The third part includes the main title of“The Pragmatism of John Dewey”. In this part, the research focused on Dewey's life and his intellectual development impressed by the academe, his works and his distinctive features from the other pragmatists. The forth part includes the main title of“The Education Perspective of John Dewey”. The traditional education approaches versus experience-based progressivism were examined and tried to be explained his democratic ideas in this part. The fifth part includes Dewey's journey to Turkey in 1924 on the purpose of determine the problems of Turkish education system and offer a solution to these problems were examined. Moreover, there are John Dewey's report and the evaluation of this report about the problems of Turkish education system and solution offers in this part. In addition, Dewey's report was interpret by author in this part. The sixth part includes the conclusion of the research and the solution offers about the distruptions in Turkish education system currently.