Görsel sanatlar eğitiminde 'kopya yöntemi' ile 'bellek eğitimi' yönteminin öğrenci çalışmaları üzerindeki etkisine yönelik karşılaştırmalı bir değerlendirme
A comparative evaluation in visual arts course 'copy method' and 'memory training' outcomes.
- Tez No: 366360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızda, görsel sanatlar eğitiminde“kopya yöntemi”ile“bellek eğitimi”yönteminin öğrenci çalışmaları üzerindeki etkisine yönelik karşılaştırma yapılmıştır. Bellek eğitimi yöntemi, bireyin tecrübelerini ve öğrendiklerini zihinde tam olarak tutabilme becerisini artırdığı, kopya yöntemi okullarda ve görsel sanatlar eğitiminde çok kullanılan bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın modeli, nicel araştırma tekniklerinden deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, görsel sanatlar eğitimi alanında bellek eğitimi yöntemi ile doğrudan kopya yönetiminin öğrenci çalışmaları araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi Ankara İli Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni ise, İç Anadolu bölgesi Güzel Sanatlar Liseleri oluşturmaktadır. Veri toplama tekniği olarak resim inceleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde uzmanların kriterlere göre öğrenci çalışmalarına verdikleri cevaplar üç uzmanın tutarlı puanlarının ortalaması alınarak oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda Renklerin tasarım ilkelerine uygunluğu kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı renklerin tasarım ilkelerine uygunluğu konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Bellek eğitiminin öğrenci çalışmaları üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Tekniğin kullanımı kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı tekniğin kullanımı konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında fark olduğu saptanmıştır. Tasarım ve kompozisyon kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı tasarım ve kompozisyon konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında fark olduğu saptanmıştır. Çalışmanın tamamlanması kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı çalışmanın tamamlanması konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında fark olduğu saptanmıştır. Eseri anlamlandırma ve duyarlılık kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı eseri anlamlandırma ve duyarlılık konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında fark olduğu saptanmıştır. Yorumlama becerisi kriteri açısından deney grubunun başarı durumu kontrol grubu başarı durumundan yüksek olduğu belirlendiğinden dolayı yorumlama becerisi konusunda kopya yöntemi ile bellek eğitimi yöntemi arasında fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared the effects of“copy method”and“memory training”on studying in the field of visual arts. It is a very well established fact that memory training method increases the accurate memorization of experiences and learned things, and copy method is a widely used method both in general schools and visual arts education. We used a qualitative research method, namely experimental method, as our research model. The study, which evaluates the effects of direct copy method and memory training on studying in the field of visual arts, was conducted by the author. The study sample includes the students from a Visual Arts High school in Çankaya, Ankara. The research population includes Visual Arts High schools from the Central Anatolian Region. We used picture examination method as our data collection technique. We used the average of ratings given to the works of students by three experts based on predetermined criteria for data analysis. We found a significant difference between copy method and memory training since the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of the criteria based on the appropriate usage of colors. We found that memory training has a positive effect on studying. As the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of technical criteria, we concluded that there is a difference between the copy method and memory training method in terms of the usage of the technique. As the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of design and composition criteria, we concluded that there is a difference between the copy method and memory training method in terms of the design and composition. As the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of the completion criteria, we concluded that there is a difference between the copy method and memory training method in terms of the completion. As the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of the reinterpretation of the work and sensitivity criteria, we concluded that there is a difference between the copy method and memory training method in terms of the reinterpretation of the work and sensitivity. As the success rate of the study sample was higher compared to control group in terms of the reinterpretation of the interpretation criteria, we concluded that there is a difference between the copy method and memory training method in terms of the interpretation.