Çocuk ve gençlik sanat müzesinin görsel sanatlar eğitimine katkısı
Contribution of children and youth art museum to visual arts education
  1. Tez No: 574887
  2. Yazar: ŞAHİKA YAMAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de yeni bir kavram olan Çocuk ve Gençlik Sanat Müzelerinin görsel sanatlar eğitimine katkısını ders öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda araştırmaktır. Bu doğrultuda araştırmada nitel araştırma yöntemleri olarak; Konu taramadan literatür taraması modeli ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi uygulanmıştır. Buna bağlı olarak konu ile ilgili dünyada bulunan örnekleri ve ülkemizde benzer uygulamaları araştırılarak alansal çıkarımlarda bulunulmuştur. Konya'nın Ereğli ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Görsel Sanatlar öğretmeni olarak görev yapan 21 öğretmen ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış form ile görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Veriler toplanıp düzenlenerek alakalı bölümler, varılan çıkarımlar ve değerlendirmeler düzenli sıralama ile tez çalışmasına dâhil edilmiştir. Bu araştırmada, Çocuk ve Gençlik Sanat Müzesinin sanat eğitimine katkıları ve kazanımları ve gerekliliği dahil edilerek müzede eğitimde kuramsal ve uygulama çalışmaları hakkında Görsel Sanatlar öğretmenlerinin alan ile ilgili görüşlerini belirlemek maksadıyla bir yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmada, müzede eğitiminin verilmesi konusunda eksiklikler saptanıp, öğretmenlerin öğrencileri müzeye götürme oranlarının az olduğuna; müzede sanat eğitiminde kavramsal ve uygulama çalışmalarını az oranda gerçekleştirdikleri sonucuna varılmıştır. Fakat Çocuk ve Gençlik Sanat Müzesinin gerekliliği, ülkemizde var olmayan Çocuk ve Gençlik Sanat Müzelerinin olası kazanımları ve bu kazanımların sanat eğitimine katkısı hususunda ilgili literatürleri destekleyen söylemlerde bulunmuşlardır. Çocuk ve Gençlik Sanat Müzesinin; çocuklara, gençlere ve öğretmenlere olumlu yönde kazanımlar sağlayacağı ve sanat eğitimine katkısının da epey fazla olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate how Children and Youth Art Museum of the visual arts, which is a new term in Turkey, contribute to visual art education in accordance with the opinions of visual art teachers. As a research method that is subject of qualitative research methods, the literature review model without scanning subject and search, semi-structured interviews method were applied as the. İnterviews were conducted with 21 teachers working in the schools of Ministry of National Education as Visual Arts teachers in the Ereğli district of Konya. Qualitative data which were obtained from interviews with semi-structured form were subjected to content analysis. The data were collected and organised. And the relevant sections, conclusions and evaluations were included in the thesis with regular order. In this research, a semi-structured interview form were prepared about the necessity of museum education, the contributions of the Children and Youth Art Museum to the education of art, and the opinions of the Visual Arts teachers about the theoretical and practical studies of museum education, and which contributions would be, if there were Children and Youth Art Museums in our country. It was determined in the research that there were deficiencies about the museum education, low level of participation in museums and there were insufficient conceptual and implementation studies. However, the teachers support the possible benefits of Children and Young Art Museums that don't exist in our country. Children and Youth Art Museum will provide positive gains on children, young people and teachers and it will contribute to art education.