Örgütlerde psikolojik şiddetin boyutları ve çatışma çözüm yöntemleri arasındaki ilişkinin tespiti: Ankara'daki beş yıldızlı oteller üzerine bir araştırma
The relaion between the extend of mobbing and conflict resolution methods:A study on the five-star hotels in Ankara city
- Tez No: 366389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Örgütlerde psikolojik şiddet, son yıllarda sık meydana gelen davranışlar arasında yer almaktadır. Meydana gelen psikolojik şiddetin yanı sıra çatışmalar da yaşanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, örgütlerde psikolojik şiddetin boyutlarını belirlemek ve psikolojik şiddet ile çatışma çözüm yöntemleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırma kapsamında daha önce geliştirilen ölçeklerden yararlanarak bir form hazırlanmış ve araştırma, Ankara ilinde bulunan, 12 tane beş yıldızlı konaklama işletmelerindeki işgörenler (N=176) üzerine uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verileri test etmek için merkezi eğilim ölçüleri (frekans ve yüzdelik dağılımları) ile istatistiksel analiz yöntemleri (Mann Whitney U, Ki-Kare Testi, Spearman Katsayısı) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında psikolojik şiddetin tüm alt boyutları ile çatışma çözüm yöntemlerinden hükmetme arasında oldukça yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing in organizations has been one of the widespread behaviors in recent years. Besides mobbing, conflicts occur in work place. The aim of this study is to determine the extent of mobbing and to establish a relationship between mobbing and conflict resolution methods. A questionnaire has been prepared within the help of the previously practiced scales and the study has been applied on the workers of five-star accommodation centers in Ankara city center. Central tendency rates (frequency and percentage rates) and statistical analyzing methods (Mann Whitney U, Chi-square Test, Spearman Test, Regression) have been used in order to test the data driven from the surveys. It is concluded that there has been a significant and strong relationship between mobbing and 'domination' which is one of the conflict resolution methods.