Görsel sanatlar eğitiminde araç-gereç çeşitliliğinin çocuğun sanatsal gelişimine etkisi
The effect of variability of instruments in visual art education on childrens artistic development
  1. Tez No: 366399
  2. Yazar: PINAR SARILMIŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmada, Görsel sanatlar eğitiminde araç-gereç çeşitliliğinin çocuğun sanatsal gelişimine etkisiolup olmadığı araştırılarak ele edilen bulgular doğrultusunda sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada bilimsel araştırma yöntemi olarak, deneysel yöntem kullanılmıştır. araştırmanın yönteminde 1.Sınıf öğrencilerinden oluşan gruptan random atama ile A ve B uygulaması oluşturulmuştur. İki hafta öğrencilere uygulama yaptırılmıştır. İlk hafta Oluşturulan A uygulamasına malzemeyi az sayıda tutarak“uzay”konulu uygulama, diğer hafta ise B uygulamasına yine aynı konu malzeme çoğaltılarak yaptırılmıştır. Araştırmanın evrenini ve örnekleminiÇankaya İlçesine bağlı Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları 1. Sınıfını oluşturan 27 öğrenciyi kapsamaktadır.Araştırmada, veri kaynakları öğrenci çalışmaları olup veritoplama tekniği olarak resim inceleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrenciler tarafındanoluşturulan resimler 3 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde,uzmanların her bir öğrencinin resmine, her bir kriter için verdikleri puanların ortalamasıalınarak puan setleri oluşturulmuştur. Bu puanlar yüzde ve frekans hesaplamaları ile tablolaştırılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U kullanılmıştır. Mann-WhitneyU ile elde edilen istatistiksel sonuçlara göre alt amaçlara yanıt aranmıştır. Değerlendirme kriterlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda anlamlı farklılık saptanıp malzeme çeşitliliğinin öğrenci çalışmaları üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Malzeme çeşitliliğinin çoğaltılarak kullanıldığı B uygulaması ile kısıtlı malzeme kullanılan A uygulaması arasında belirlenen“Kompozisyonda özgünlük ve hayal gücü kullanma”,“Renk kullanımı”,“Biçim zenginliği, ayrıntılara ilgi”,“Çalışmanın Konuya Uygunluğu”,“Çalışmanın Tamamlanması”kriterlerinin hepsinde istatistiksel analiz sonucuna göre B uygulaması lehine anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle malzeme çeşitliliğinin 1. Sınıf çocukları görsel sanat çalışmaları üzerine olumlu yönde etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the consequences are attained in accordance with the evidences which are obtained by searching the effects of variability of instruments in visual art education. Experimental technique is used asscientific research technique in the study. In the method of the research, students of first grade class are randomly divided into two groups as A and B. The students are practiced two weeks. At the first week group A practiced with small amount of instruments on the topic“Space”. At the other week group B practiced with more instruments on the same topic. The universe and sampling of research is 27 students of first grade class in Gazi UniversityFoundation Private School .In this study, data sources are the studies of the students and data collection technique is analysis of drawings of the students. The drawings are analysed by 3 experts. In data analysing,score sets formed by the averages of the points for each criteriaand for each students by experts. These scores are tabled by percentage and frequency estimations. Mann-Whitney U test is used at data analysing.Statistical results which obtained byMann-Whitney U testare used to search solution for derivative objects. Significant differentiation isdetermined according to the statistical results. Significantdifferentiation is obtained in favour of group B, which is practiced with more instruments, under these criteria's:“Colour usage”,“Figure productiveness, interest in details”,“suitability of the study”,“completion of the study”. In the light of these evidences, it is determined that variability of instruments has positive effects on visual art studies of first grade students.