Bireysel emeklilik fon tercihlerinde davranışsal finans eğilimleri
Behavioral finance tendencies in individual retirement fund choices
  1. Tez No: 366416
  2. Yazar: ARZU RAHİME UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilerin bireysel emeklilik sistemindeki fon tercihlerinde etkili olan değişkenleri belirlemek ve finansal danışmanlara tavsiyede bulunurken rehberlik edecek unsurları belirlemektir. Bunun için tesadüfi olarak seçilen bireysel emeklilik sistemine katılmış bireylerden oluşan bir örneklem kullanılmıştır. Diskriminant analizi ile fon türü tercihinde yaş, eğitim ve risk alma tutumunun daha yüksek öneme sahip değişkenler olduğu tespit edilmiş ve yaş, eğitim, risk alma tutumu, duygusal zekâ, temel ve ileri finansal okuryazarlık seviyelerine göre bireylerin seçmesi öngörülen fon türünü tahmin edecek fonksiyon geliştirilmiştir. Ayrıca fon türüne göre risk algısının değişip değişmediği anova analizleri ile araştırılmıştır. Bu noktada da fon türüne göre, endişe, yatırım isteği ve beklenen kayıp miktarında değişiklik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify factors having impact on individual retirement fund choices and to establish elements as a guide for financial advisors while giving advice to individual retirement investors. For this purpose, the randomly chosen sample consisting of individual retirement investors has been employed. Diskriminant analysis results shows that age, education and risk taking behavior are relatively important to retirement fund choice and presents a function predicting which kind of fund individuals could select according to their level of age, education, risk taking behavior and financial literacy. Additionally, ANOVA test fulfilled by the researcher in order to examine whether risk perceptions show any discrepancy between types of individual retirement fund produces evidence that certain aspects of risk perception (e.g., worry, willingness to invest and amount of loss) vary according to fund type.