Satış arttıran pazarlama stratejileri ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe bir uygulama
Marketing strategies increasing sales and an empirical study in information and communication technologies industry
  1. Tez No: 366417
  2. Yazar: YASİN NAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bugünün rekabetçi iş dünyasında işletmelerin satışlarını arttırmalarının ve daha da önemlisi hayatta kalmalarının en önemli anahtarı pazarlama stratejileridir. Bu sebeple, pazarlama stratejileri; her sektör için önemli olduğu gibi ekonomideki tüm diğer sektörleri ve sosyal hayatı etkileyen, işletmelerde verimliliği ve üretkenliği artıran Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörü için de büyük bir öneme sahiptir. Literatürde pazarlama stratejileriyle ilgili birçok çalışma görünmesine rağmen, Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe pazarlama stratejileri ile ilgili yeterli kaynak bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı, pazarlama stratejilerini incelemek ve sektördeki işletmelerin bir takım iç ve dış çevre özelliklerine göre hangi pazarlama stratejilerine başvurduklarını ve bu stratejilerin pazar performansına etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, pazarlama stratejileri; ürün, fiyatlandırma, tutundurma ve dağıtım stratejileri olarak ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörü incelenmiş ve ampirik bir araştırma ile sektördeki işletmelerin iç ve dış çevre özellikleri ile uyguladıkları pazarlama stratejileri ve pazar performansları arasındaki ilişki test edilmiştir. Araştırma bulguları; pazarlama stratejileri ile çevre özellikleri ve pazar performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular çevreye göre kullanılan pazarlama stratejilerinin nasıl değiştiğini ve stratejilere göre pazar performansının nasıl etkilediğinin iç yüzünü anlamayı sağlamaktadır. Son bölüm olan sonuç bölümünde ise araştırma ile ilgili sonuçlara, değerlendirmelere, sınırlamalara ve gelecek çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, the most important key for companies to increase sales and, more importantly to survive is marketing strategies. Therefore, marketing strategies that is very important for every industry is also very important for Information and Communication Technology industry which affects all other industries in the economy and social life and increases productivity and efficiency in the organizations. Although, a lot of studies appears in the literatüre, there is not enough resource about marketing strategies in Information and Communication Technology industry. Purpose of this study is to examine the marketing strategies and to reveal what marketing strategies are used by the companies in the industry according to a number of internal and external environmental characteristics and how these strategies affect the market performance. In accordance with this purpose, the study is divided into three sections. In the first section, the marketing strategies are discussed as product, pricing, promotion and distribution strategies separately. In the second part of the study, the Information and Communication Technology industry is examined and with an empirical research, the relation among internal-external environmental characteristics, marketing strategies used and market performance outcomes of the companies is measured. The findings of the study suggest that marketing strategies are positively related to internal and external environmental characteristics and market performance. These findings provide new insights into how marketing strategies evolve according to environmental characteristics and influence market performance outcomes. In the conclusion section, results about the study, assessments, restrictions and recommendations for future studies are given.