Kuşaklararası farklılıkları örgütler üzerinden anlamak: Bir alan araştırması
Understanding generational differences in organizations: A field study
- Tez No: 366437
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kuşak kavramı sosyolojik bir tanımla, aynı tarihsel süreçte dünyaya gelen, gelişim dönemlerinde benzer toplumsal, siyasal, ekonomik ve teknolojik gelişimleri tecrübe eden ve bu tecrübeler neticesinde de benzer değerlere sahip olan yaş gruplarına gönderim yapmaktadır. 20. yüzyılda modernleşmenin getirilerinden biri de demografik yapıdaki değişimler olmuştur. Yaş yapısındaki değişimler ile birlikte ise günümüzde toplumsal değişim artık tek bir kuşağın değil, farklı kuşakların ortak katkılarıyla yön almaktadır. Bu değişim, modern toplumu birçok açıdan etkilemektedir. Artık günümüzde insanlar zamanlarının çoğunu hem kişisel olarak hem de profesyonel anlamda diğer kuşakların üyeleriyle geçirmektedir. Bu nedenle son yıllarda kuşaklararası iletişim alanına olan ilgi artmıştır. Kuşaklararası iletişimin etkin bir şekilde gözlemlenebileceği ortamlardan birini ise örgütler oluşturmaktadır. Bu çalışmada X ve Y kuşakları, dönemsel özellikleri, kendi kuşakları ve diğer kuşağa ilişkin algıları ile birlikte iş yaşamındaki temel değerleri ve iletişim tercihleri açısından ele alınmaktadır. Kuşaklararası iletişim popüler kültürde sıkça kullanılmasına karşın konuya ilişkin özellikle iletişim alanında yeterince bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın hem genel olarak iletişim alanına hem de X ve Y kuşaklarının Türkiye bağlamında genel niteliklerinin saptanarak örgütlerde giderek önem kazanan farklı kuşakların yönetimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada rastgele örneklem yöntemiyle seçilen farklı sektör ve kurumlarda çalışan X ve Y kuşağı üyesi toplam elli kişiyle görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bulgular neticesinde iki kuşağın temel değerlerinin farklılaşmasında özellikle siyasi, teknolojik ve ekonomik gelişmelerin belirleyici olduğu ve kuşakların temel değerlerindeki farklılaşmanın iş sürecine de yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of generation refers with a sociological definition to the age groups who were born within the same historical course, who experienced similar social, political, economical and technological improvements in their development periods and who have similar values as a result of such experiences. One of the yields of modernization in 20th century is the changes in the demographical structure. Accompanying the changes in the structure of age, social change today is steered through not a unique generation, but joint contributions of different generations. This change influences the modern society in many aspects. Nowadays, people pass most of their time with the members of different generations both personally and in professional sense. Therefore, the interest in the field of intergenerational communication has recently increased. Organizations constitute one of the media where intergenerational communication can be effectively observed. In this study, X and Y generations are handled from the point of their periodical properties, perceptions concerning their own generation and other generation together with their basic values and communication choices in working life. Intergenerational communication is often used in popular culture, however, there doesn't exist sufficient scientific study concerning the subject, especially in the field of communication. Therefore, the study is thought to contribute both to the field of communication in general and to the management of different generations which gradually gains importance in organizations by determining the general quality of X and Y generations around Turkey. In the study, interviews are made with a total of 50 persons being a member of X and Y generations employed in different sectors and institutions and selected by random sampling method. As a result of the findings obtained from the interviews, it is observed that especially political, technological and economical developments were determinative in the differentiation of the basic values of two generations and the differentiation in the basic values of the generations was reflected to the working process.