Resuloğlu mezarlığı Eski Tunç Çağı Seramiği
Early Bronze Age pottery in the Resuloğlu cemetery
- Tez No: 366464
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Çorum/ Resuloğlu Mezarlığı, paralelleri Kuzey Anadolu'daki mezarlıklardan tanınan, M.Ö. III. binin sonunda teknik ve sanat seviyesi yüksek bir toplumun zengin mezar eşyalarını bize sunmaktadır. Mezar eşyaları içerisinde en önemli grubu seramikler oluşturmaktadır. Resuloğlu Mezarlığı'nda ele geçen çanak çömleğin çoğu Kızılırmak ve Yeşilırmak arasındaki sahada, M.Ö. III. binin özellikle son çeyreğinde yaygın bir şekilde kullanılan seramik grubundan farksızdır. Orta/ Kuzey Anadolu'da söz konusu malzeme grubu çok az yerleşimde belli bir kontekse bağlı olarak ele geçmiştir. Resuloğlu Mezarları'nda ele geçen seramikler aynı zamanda çağdaşı Güneydoğu yerleşiminde ele geçen konteksi belli örneklerin tam paralelidir. Şimdilik kaydıyla tümü tek renkli çanak çömleğin çoğu kahverengi, kırmızı, siyah ya da içi siyah dışı kahverengi- kırmızı ya da tam tersi astarlıdır. Mezarlık seramiği içerisinde özellikle metal taklidi olarak anılan, siyah astarlı, parlak perdahlı, ince cidarlı ve yiv bezemeli çanak çömleğe başta Çorum çevresi olmak üzere Karadeniz'e kadar uzanan alanda mezar eşyaları içerisinde sıkça rastlanmıştır. Aynı gelenekteki seramiklerin tam paralelleri mezarlık ile çağdaş olan Güneydoğu Yerleşiminde II. kattaki mekânlara ait odalar içerisinde günlük kullanıma yönelik kap kacaklar arasında ele geçmiştir. Bu durum önceden ifade edilenin aksine bu gelenekte yapılmış kap kacakların sadece mezar eşyası olmadıklarını, günlük yaşamda da kullanıldıklarını ortaya koymaktadır. Orta/ Kuzey Anadolu seramik geleneğini bir korpus şeklinde sunan çalışmaların yetersiz olduğu bilinmektedir. Seramikler içerisinde özellikle neredeyse hiç fikir sahibi olmadığımız küplerin ayrıntılı incelenmesi mezarların tam tarihine ışık tutabilecek bir buluntu grubu olması açısından önemlidir. Söz konusu çalışma ile Resuloğlu kazılarında ele geçen stratigrafisi belli bir seramik grubu teknik ve form özellikleriyle değerlendirilerek Kuzey Anadolu Eski Tunç Çağı seramik geleneği içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Mezarlıkta ele geçen seramiklerin çoğu elde azı çarkta şekillendirilmiştir. Resuloğlu örnekleri stratigrafisi kesin olarak tespit edilen ve C14 analizleriyle de tarihlenen tabakalarda açığa çıkarılan yerel çanak çömleğin Eski Tunç Çağı III'ün başından itibaren (M.Ö. III. binin ikinci yarısı) az da olsa çarkta üretilmeye başladığını göstermektedir. Resuloğlu Mezarlığı'nda ve çağdaşı Güneydoğu Yerleşimi'nde açığa çıkarılan çanak çömlek grupları mezarlığın tarihsel sınırlarının belirlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Resuloğlu Mezarlığı ile çağdaşı mezarlık ve yerleşimlerde ele geçen buluntularla yapılan karşılaştırmalara göre mezarlık en erken Erken Tunç Çağı II. evre sonu- III. evre başı ve en geç M.Ö. 2. binin başına tarihlendirilmektedir. En erken 3. seviye mezarlarının şimdilik kaydıyla M.Ö. 2500'lerden önceye gidemeyeceği en geç 1. seviye mezarlarının ise Kaniş Karumu'nun IV. yapı katından daha erken bir tarihe verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Çorum / Resuloğlu Cemetery presents us rich sepulchral items belonging to a society whose technical and art levels are high and parallels of which were found at the cemeteries in the Northern Anatolia, at the end of the third thousand B.C. The most important group among the sepulchral items are consisting of ceramics. The most part of the pots and pans obtained from the Resuloğlu Cemetery is identical with the ceramics group used especially in the last quarter of the third thousand B.C. at the field located between the Kızılırmak and the Yeşilırmak. The group of materials in question has been obtained at very few settlements in the Central / Northern Anatolia depending on a certain context. The ceramics found in the Resuloğlu Cemetery are completely parallel to the samples of certain context modern of which has been found at the South-eastern settlement. For the time being, most of the all single-coloured pots and pans are brown, red, black lined or inner part is blacked and outer part is brown-red lined or completely vice versa. Among the sepulchral ceramics, the black lined, bright-glazed, thin-walled and flute-decorated pots and pans which are called as imitation metal have been frequently found at the field extending from especially surrounding of Çorum to the Black Sea. The complete parallel pottery of the same tradition have been found among the daily pots and pans in the cemetery and within the rooms belonging to the sites on the second level at the modern Southern-East Settlement. This reveals, on the contrary to previously expressed, that the pots and pans made in this tradition are not only sepulchral items but also materials used in the daily life. It is known that the studies presenting the Central / Northern Anatolian ceramic tradition as a corpus are inadequate. Detailed examination of especially the cubes about which we have nearly no information among the ceramics is important as a group of antique likely to offer an insight into exact history of the cemeteries. By the study in question, the place of the ceramic group which were found in the Resuloğlu excavations and of which stratigraphy is certain within the ceramic tradition of the Northern Anatolian Old Bronze Age by means of assessing its technical and form characteristics have been tried to be determined. The most part of the ceramics found in the cemetery was shaped by hand with a wheel. The Resuloğlu samples indicate that the local pots and pans uncovered at the layers of which statigraphy has been certainly determined and which were dated with C14 analysis were started to be produced, even if just a little, with wheels as from the beginning of the Old Bronze Age III (second half of the third thousand B.C.) The pots and pans groups which were uncovered in the Resuloğlu Cemetery and modern ones of which were uncovered at the Southern-east Settlement have an important role in determination of historical boundaries of the cemetery. According to the comparisons made between the antiques found at the Resuloğlu Cemetery and the modern ones found at the cemetery and settlements, the cemetery is dated, at the earliest, at the end of the second stage of the Early Bronze Age – at the beginning of the third stage and at the latest, at the beginning of the second thousand B.C. It has been understood that 3rd level cemeteries could not be, for the present, dated back before 2500 B.C. at the earliest and 1st level cemeteries are required, at the latest, to be dated at an earlier date than the fourth structure layer of Karum of Kanesh.